Koncert Niškog simfonijskog orkestra: Nastup Ane Stanković na alpskom rogu
Niški simfonijski orkestar najavljuje koncert koji će se održati 17. aprila u Dvorani Niškog simfonijskog orkestra, s početkom u 20 časova. Gosti iz Nemačke – solistkinja Ana Stanković (alpski rog) i dirigent Matija Matijević – predstaviće publici raznovrstan i atraktivan program.
Na repertoaru su dela Johana Kristijana Baha (Uvertira Scipionovo pomilovanje, op. 18, br. 1), Volfganga Amadeusa Mocarta (Simfonija br. 25, K 183, g-mol), kao i Pastorela Leopolda Mocarta, u kojoj će solističku deonicu na alpskom rogu izvesti Ana Stanković. Poseban deo programa biće i Alpska skica savremenog kompozitora Arkadija Šilklopera.
Ana Stanković, aplski rog
Na repertoaru su dela koja osvetljavaju različite epohe i stilove orkestarske muzike.
Repertoar koncerta
Uvertira Scipionovo pomilovanje, delo je Johana Kristijana Baha, najmlađeg sina Johana Sebastijana Baha. Kao jedan od prvih kompozitora koji su prihvatili klasični stil, J. K. Bah je ostavio značajan trag u razvoju simfonijske i operске muzike. Pastorela Leopolda Mocarta pisana je za alpski rog i gudački orkestar. Leopold Mocart, otac slavnog Volfganga Amadeusa, bio je ne samo značajan pedagog već i talentovan kompozitor, a njegovo delo ističe pastoralni karakter i specifičan zvuk alpskog roga.
Jedno od najpoznatijih dela večeri biće upravo Simfonija br. 25 u g-molu, K 183, Volfganga Amadeusa Mocarta. Ova dramatična i energična simfonija, komponovana kada je Mocart imao samo 17 godina, često se opisuje kao jedno od njegovih prvih dela u duhu bečke klasike, sa prepoznatljivom emotivnom dubinom i kontrastima.
Koncert će biti zaokružen Alpskom skicom savremenog ruskog kompozitora i horniste Arkadija Šilklopera, koji je poznat po inovativnom pristupu duvačkim instrumentima. Ova kompozicija donosi savremen i slikovit muzički prikaz alpske prirode, oslanjajući se na bogate tonske mogućnosti alpskog roga.
Alpski rog – instrument sa tradicijom u klasičnoj muzici
Alpski rog je duvački instrument koji potiče iz planinskih oblasti Evrope, gde se tradicionalno koristio za komunikaciju među pastirima. Izrađen od drveta, često dostiže dužinu od tri do četiri metra, a njegov prepoznatljiv, rezonantni ton odlikuje se toplinom i bogatom harmonijskom strukturom.
Iako je prvobitno imao ulogu narodnog instrumenta, alpski rog je pronašao svoje mesto i u klasičnoj muzici. Kompozitori poput Leopolda Mocarta, Johana Georga Albrehtsbergera i Arkadija Šilklopera napisali su dela u kojima se ovaj instrument ističe, često evocirajući pastoralne pejzaže i prirodne motive. Njegova zvučna specifičnost doprinosi bogatstvu orkestra, a u modernoj muzici koristi se i za eksperimentalne i džez interpretacije.
Matija Matijević
Matija Matijević rođen je u Zagrebu, gde započinje muzičko obrazovanje. Studije violine nastavlja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, usavršavajući se kod Jurija Korčinskog. Nakon 2005. godine seli se u Beč, gde proširuje svoje interesovanje ka dirigovanju kao koncertmajstor drugih violina u Pro Arte orkestru. Tokom sedam godina sarađuje sa renomiranim dirigentima poput Fabija Luisija, Bertrana de Bilija i Uroša Lajovica. Nastupa širom Evrope i Dalekog istoka sa ansamblima kao što su Bečka filharmonija nacija i Bečki simfonijski orkestar.
Godine 2012. postaje stalni član festivalskog orkestra u Erlu (Tirol), gde kasnije preuzima ulogu orkestarskog menadžera i muzičkog asistenta. Repertoar mu obuhvata sve opere Vagnera, Mocarta, Rosinija, Verdija i Pučinija. Od 2017. godine preuzima dirigentsku ulogu u orkestru u Erlu, gde asistira u produkcijama opera Vilhelm Tel, Parsifal i Ermione. Dirigentska karijera ga vodi na festivale poput Schleswig-Holstein muzičkog festivala, dok nastupa u Nemačkoj, Rumuniji i Bugarskoj. U jesen 2024. prvi put nastupa u Srbiji sa Niškim simfonijskim orkestrom, gde je napravio prve profesionalne korake. Od 2023. godine umetnički je direktor Brandenburškog teatra.
Matija Matijević, dirigent
Ulaznice po ceni od 800 dinara, odnosno 500 dinara za penzionere, studente i učenike, mogu se kupiti u administrativnim prostorijama Niškog simfonijskog orkestra svakog radnog dana od 8 do 15 časova.