Aleksandar Malofejev: Top 5 snimaka

U susret koncertu

U ponedeljak, 17. marta beogradska publika imaće neverovatnu priliku da sluša koncert mladog ruskog pijaniste Aleksandra Malofejeva (23) u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine. Koncert pretenduje da bude jedan od upečatljivijih događaja ove sezone.

U najavi koncerta, CEBEF je objavio da će program obuhvatati Tri klavirska komada D. 946 Franca Šuberta, Sonatu br. 3 u F-duru, op. 26 Dmitrija Kabalevskog, U magli Leoša Janačeka, Posmrtnu povorku, S 173 Franca Lista i Četiri prelida, op. 22 i Fantaziju i h-molu, op. 28 Aleksandra Skrjabina. Izuetno zanimljiv, virtuozno i muzički zahtevan program.

Fotografija: CEBEF

U susret ovom koncertu, u ovoj plejlisti napraviću izbor od pet najreprezentativnijih snimaka ovog vrhunskog pijaniste. Ali pre toga, želeo bih da načinim jednu sažetu retrospektivu njegovog pojavljivanja na svetskoj pijanističkih sceni.

Zvezda za 21. vek

Nedavno objavljena kritika u Los Angeles Times magazinu opisala je ovog pijanistu kao pripadnika “nove generacije virtuoza na klaviru”.


ALI MALOFEJEV, KOJI SADA IMA 23 GODINE, MOŽE POSTATI PRAVI KLAVIRSKI DEMON. DELUJE KAO VILENJAK, POVUČEN DOK PRILAZI INSTRUMENTU. MEĐUTIM, KADA SEDNE, NJEGOVO TELO SE SAVIJA KA DIRKAMA KAO DA UPRAVLJA MOĆI KLAVIRA. NJEGOV INTEZITET JE ZAPANJUJUĆU.

- Los Angeles Times, 29. januar 2025. godine


Aleksandar Malofejev

Fotografija: Liudmila Malofeeva, alexander-malofeev.com 

Rođen u Moskvi, Malofejev je privukao pažnju osvojivši prvu nagradu na Međunarodnom takmičenju Čajkovski 2014. godine. Za samo tri godine od kada se preselio na Zapad, izgradio je zavidnu profesionalnu karijeru. Danijel Barenbojm je jedan od njegovih istinskih zagovornika. Debitovao je u Los Anđelesu sa Pasadinskim simfonijskim orkestrom 2023. godine, a leta 2024. godine nastupio je sa Filharmonijom iz Los Anđelesa na Holivud Boulu.

Pored prve nagrade na Čajkovski takmičenju za mlade muzičare, osvojio je brojne nagrade i priznanja na međunarodnim takmičenjima i festivalima, uključujući Gran Pri na Prvom Međunarodnom takmičenju za mlade pijaniste Grand Piano Competition, kao i nagradu Premio Giovane Talento Musicale dell’anno 2017 (Najbolji mladi muzičar 2017. godine). Takođe, 2017. godine, Aleksandar je postao prvi Young Yamaha Artist.

TOP 5 SNIMAKA

〰️

TOP 5 SNIMAKA 〰️

Sergej Rahmanjinov - Koncert za klavir br. 2

Godine 2017, kada je imao 15 godina, Malofejev je sa Simfonijskim orkestrom Baltičkog mora izveo Koncert za klavir br. 2 Sergeja Rahmanjnova čiji je snimak do sada pogledalo skoro četiri miliona gledalaca. Nije mu ovo jedino izvođenje Rahmanjinovljevih koncerata koje je imalo odličan odjek među publikom. Svojom ozbiljnom, promišljenom i nadahnutom interpretacijom ovog koncerta, Malofejev je ostavio jak utisak na slušaoce. Ističe se njegov dubinski pristup sviranju klavira i ogromna muzikalnost i virtuoznost.

Džordž Geršvin - Koncert in F

Kada istražujem umetnika koji je vrlo rano pridobio naklonost publike i kritike, te na taj način ušao u sve važne koncertne sale sveta, zanimljivo mi je da sagledam kako je taj umetnik muzički odrastao i na koji način se ostvarivao u različitim muzičkim estetikama. Zbog toga ovoj listi dodajem njegovo izvođenje Geršvinovog Koncerta in F 2019. godine sa Ruskim nacionalnim orkestrom i dirigentom Mihailom Pletnjevim.

U interpretaciji ovog koncerta Aleksandar Malofejev budi potpuno druge boje na klaviru. Ostaje dosledan u konciznošću svoje muzičke misli, ali i beskrajno briljantan, tehnički besprekoran. U intepretaciji ovog koncerta slušalac jasno može da prepozna njegovu toplinu i duboku vezu koju ostvaruje sa muzikom.

Pjotr Ilič Čajkovski - Godišnja doba

Okrenimo se sada nešto intimnijim trenucima. Izvođenje Godišnjih doba Čajkovskog to svakako jeste. Muzika ovog klavirskog ciklusa zahteva jednu posebnu introspekciju pijaniste u stvaranju suptilnih emocija koje proističu iz ove programske muzike. Zbog toga je publika širom sveta toliko mnogo voli. Postoji ogroman broj snimaka mnogobrojnih pijanista i svaki nosi neku svoju posebnost. Ima nešto podjednako sanjivo i transparentno u interpretaciji ovog dela. Poslušajte sami i stvorite svoj odnos.

Vitold Lutoslavski - Varijacije na Paganinijevu temu

A sada poslušajmo zajedno ovaj sjajan duo pijanista: Denis Macujev i Aleksandar Malofejev koji zajedno sa Državnim kamernim orkestrom Moskovski virtuozi 2015. godine sviraju Varijacije na Paganinijevu temu Vitolda Lutoslavskog. Fantastično!

Frederik Šopen - Etida br. 11 u a-molu, op. 25

I za kraj ovog kratkog ali veoma intezivnog putovanja kroz pijanizam Aleksandra Malofejeva biram njegovu interpretaciju Etide br. 11 u a-molu, op. 25 Frederika Šopena. Baš kako i sama etida iznenađuje slušaoca na početku, tako i tada sedamnaestogodišnji Malofejev prikazuje ogroman talenat i ozbiljne tehničke sposobnosti koje su do danas ostale fantastične.

Vidimo se na Kolarcu 17. marta!

Next
Next

Plejlista Klasično putovanje