Top 5 podkasta o klasičnoj muzici
Ako ste ljubitelji podkasta i u potrazi ste za podkastima o klasičnoj muzici u ovom blogu ću predstaviti svojih pet omiljenih koje redovno slušam.
Podkasti su idealni medij za slušanje u neformalnim i opuštenim situacijama. Lično, podkaste najradije slušam dok vozim automobil zbog toga što tada mogu na miru da pratim priču i slušam muziku. Podkasti su se danas veoma razvili kao medij i oni više ne služe da nam samo upotpune vreme, štaviše, oni su postali edukativni medij koji slušaocima pružaju nove uvide u okviru oblasti koje pokrivaju.
Classical Breakdown
Classical Breakdown je sa razlogom na prvom mestu budući da je on moj omiljeni podkast. Autor i voditelj ovog podkasta je Džon Banter koji slušaoce i ljubitelje klasiče muzike vodi kroz intervjue i muzičke analize u samu suštinu klasične muzike i pojedinih kompozicija. Svaka epizoda podkasta sadrži mnogo muzike, tako da su svi razgovori propraćeni muzičkim primerima. Teme koje se obrađuju pokrivaju širok izbor kompozitora i muzičkih umetnika, pa je vrlo moguće da ćete slušajući neku od epizoda imati priliku da otkrijete neko novo delo ili neko novo ime iz sveta klasične muzike. Autor na sajtu podkasta kod svake epizode ostavlja tzv. “show notes” u kojima pruža slušaocima mogućnost da čuju dodatne muzičke primere koji su uzgredno pomenuti u toku epizode. Za one koji više vole da čitaju, na sajtu postoji i transkript svake epizode. Classical Breakdown izlazi tri puta mesečno i traje otprilike po sat vremena. Dostupan je za slušanje na aplikacijama Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, kao i na sajtu Classical Breakdown.
Aria Code
Aria Code je podkast koji slušaocima podiže zavese pred najpoznatijim operskim arijama klasične muzike. O arijama govore umetnici kao što su Roberto Alanja, Diana Damrau, Sondra Radvanovski, Rene Fleming. Autor i voditelj ovog podkasta je Rianon Gidens, a realizovan je uz saradnju sa Metropoliten operom. Svaka epizoda istražuje jednu ariju i zajedno sa umetnikom koji ju je pevao istražuje zašto su se ovi operski muzički momenti urezali u naše biće, kao i zbog čega i danas dobijaju ogromne ovacije na sceni Metropoliten opere. Podkast Aria Code ima četiri sezone i jedan je od najslušanijih u svetu klasične muzike. Na sajtu podkasta postoje transkripcije svake epizode. Aria Code obiluje muzikom i snimcima iz Metropoliten opere i zbog toga je idealna prilika da se ovim putem slušaju istorijski snimci koji su ostvareni na ovoj sceni. Podkast je dostupan za slušanje na servisima Apple Podcasts, Spotify, Amazon Music, kao i na sajtu Aria Code.
Monteverdi and his constellation
Dirigent Džon Eliot Gardiner je jedinstveni umetnik koji je ostvario neprocenjive snimke i koncerte barokne muzike – u prvom redu Johana Sebastijana Baha i Klaudija Monteverdija. Međutim, ono što je možda nešto manje poznato o njemu jeste i to da se bavi i pisanjem i predavanjem o baroknim umetnicima. Kada je reč o pisanju neizostavno je da pomenem njegovu maestralnu knjigu Bach: Music in the castle of heaven koju obavezno preporučujem za čitanje. Međutim, za ljubitelje podkasta on je osmislio i realizovao podkast koji nosi naziv Monteverdi and his constellation. U ovom podkastu Gardiner istražuje ulogu Klaudija Monteverdija u središtu tektonskih promena i burnih napredaka u svim umetnostima i naukama tokom ranih 1600-ih godina, predvođenih njegovim savremenicima Galilejom, Keplerom, Bekonom, Šekspirom, Karavađom i Rubensom. Podkast ima ukupno osam epizoda. Gardiner u njima govori sam ili u razgovoru sa stručnjacima iz drugih oblasti, te na taj način slušalac dobija jednu široku sliku događaja prve polovine 17. veka. Podkast je dostupan na servisima Spotify, Apple Podcasts i Deezer, kao i na sajtu.
Deutsche Grammophon Podcast
Iz najpoznatije izdavačke kuće Deutsche Grammophon dolazi nezamenljiv podkast koji je posvećen razgovorima sa umetnicima klasične muzike. Autor i voditelj je krajnje duhovita i avanturistička hornistkinja Berlinske filharmonije Sara Vilis koja na zanimljiv i pristupačan način razgovara sa umetnicima kao što su Víkingur Olafson, Kamilj Tomas, Lisa Batiašvili, Seong-Jin Čo, Avi Avital, Daniel Hop, Kian Soltani, Rolando Vilazon, Janik Nezet-Segain i mnogi drugi. Umetnici pričaju o svojim izazovima, nastupima, koncertima, saradnjama sa orkestrima, operskim kućama, a sve to uz mnoštvo muzike koja je tu da oplemeni razgovor. Podkast je dosuptan na servisima Apple Podcasts i Spotify.
The Story of Classical
Poslednji u ovom nizu jeste jedinstveni podkast koji nosi naziv The Story of Classical i koji je dostupan samo na Apple Podcasts servisu. Autor i voditelj podkasta je muzički urednik Apple-a Gaj Džons. On je osmilio zanimljiv i veoma pristupačan način da slušaocima, bilo da su samo ljubitelji klasične muzike ili se profesionalno njom bave, predstavi razvoj klasične muzike. Podkast ima devet epizoda i u svakoj od njih otkrivamo misteriju i lepotu svakog muzičkog perioda, bilo da je reč o srednjem veku, renesansi, romantizmu ili muzici savremenog doba. Pored toga, Džons pokušava da odgonetne šta je to klasična muzika, šta je čini jedinstvenom, kao i da predstavi žanrove simfonije, koncerta, sonate, kamerne muzike. Zbog svega ovoga idealan je i za dečiji uzrast.