33. Međunarodna tribina kompozitora

33. Međunarodna tribina kompozitora Udruženja kompozitora Srbije, biće održana od 3. do 8. oktobra 2024. godine. Na konkurs za ovogodišnji Festival pristiglo je više od dve stotine kompozicija za najrazličitije vrste ansambala, autora iz gotovo celog sveta. Selektorka Tatjana Milošević Mijanović odabrala je, prema njenim rečim, „32 najbolja i najzanimljivija dela iz Srbije, SAD-a, Grčke, Belgije, Italije, Severne Irske, Poljske i Izraela”.

Odabrana dela čine pregled najnovijih ostvarenja domaćih stvaralaca uz izbor reprezentativnih primera različitih aktuelnih pravaca savremene muzike u svetu.

Svečano otvaranje Tribine kompozitora, 3. oktobra u 20 časova, biće posvećeno srpskim autorima. Simfonijski orkestar Radio televizije Srbije pod dirigentskom palicom Olivere Sekulić-Barac izvešće kompozicije Srđana Hofmana, Rajka Maksimovića, Vasilija Mokranjca, Bratislava Petkovića i Milane Stojadinović Milić.

Srđan Hofman (1944-2021)

Ogledala: muzički svet Srđana Hofmana. Povodom 80 godina od rođenja kompoitora. Posvete

*Izvor fotografije: Sokoj

U okviru programa obeležavanja 80 godina od rođenja istaknutog kompozitora i profesora emeritusa Srđana Hofmana (1944–2021) na 33. Međunarodnoj tribini kompozitora biće priređen koncert u njegovu čast sa novim kompozicijama – posvetama njegovih bivših studenata. Članovi Ansambla za novu muziku Gradilište premijerno će izvesti kamerna dela deset kompozitora: Milice Paranosić, Svetlane Savić, Ivana Brkljačića, Jasne Veličković, Laure Mjede Čuperjani, Irene Popović Dragović, Vladimira Koraća, Aleksandra Perunovića, Nine Perović i Nataše Bogojević.

Vladan Radovanović (1932-2023)

Klavirsko stvaralaštvo Vladana Radovanovića

Program Festivala će upotpuniti koncert klavirske muzike Vladana Radovanovića u izvođenju Nataše Penezić i grupe pijanista. Podela programa među mladim izvođačima zajednička je ideja Vladana Radovanovića i Nataše Penezić, sa ciljem promovisanja stvaralaštva među bivšim i sadašnjim studentima FMU.

Za program Festivala birane su kompozicije sa specifičnim muzičkim sadržajem koje u prvom planu imaju dostizanje inovativne zvučnosti, kako u okviru akustičnih ansambala, tako i u kombinaciji akustičnih instrumenata sa elektronikom koje svojim vrednim rezultatom obogaćuju muzički jezik sadašnjice i pokazuju put ka budućnosti. U želji da se podstakne stvaranje kompozicija i proširi reperotar za harmoniku, u fokusu su kompozicije za harmoniku u različitim kombinacijama: kao solo, sa gudačkim orkestrom ili kao deo ansambla.
— Tatjana Milošević Mijanović

Na ovogodišnjoj Tribini, na osam koncerata učestvuje više od stotinu izvođača koji su posvećeni interpretaciji savremene muzike i koji su stalni saradnici Tribine kompozitora. Pored Simfonijskog orkestra RTS-a nastupaju renomirani ansambli i solisti za interpretaciju savremene muzike: Beogradski kamerni orkestar Ljubica Marić sa dirigentom Radetom Pejčićem, Ansambl za novu muziku Gradilište, akordeonista Nikola Peković i mnogi drugi istaknuti muzičari.

Na već tradicionalnoj Tribini u Tribini, koja će biti održana 3. oktobra u 18.30 časova u Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine, muzikolog Ksenija Stevanović predstaviće delo koje je dobitnik Mokranjčeve nagrade za 2023. godinu. Sama ceremonija dodele nagrade odigraće se prilikom svečanog otvaranja Tribine od 20 časova u Velikoj dvorani. U petak, 4. oktobra u 20 časova u Velikoj sali Studentskog kulturnog centra, biće dodeljena i nagrada Aleksandar Pavlović.

Nagrada Stevan Mokranjac je najprestižnije priznanje za kompozitorsko ostvarenje koje se dodeljuje za najuspešnije delo prvi put izvedeno tokom prethodne godine, a na osnovu pristiglih prijava. Nagrada Aleksandar Pavlović dodeljuje se najuspešnijem solisti, ansamblu, promoteru ili organizaciji, koji su u prethodnoj godini, ili u dužem vremenskom periodu, sa velikim uspehom izvodili dela srpskih kompozitora.

Festivalski programi će se odvijati na više koncertnih lokacija od Velike dvorane Kolarčeve zadužbine, Studentskog kulturnog centra, preko Adventističke crkve, Ustanove kulture Parobrod do Muzeja nauke i tehnike gde će koncertom Gudačkog orkestra Ljubica Marić, a pod dirigentskom palicom Radeta Pejčića biti svečano zatvoren Festival na način kako je i otvoren - izvođenjem dela srpskih kompozitora: Vladimira Tošića, Tatjane Milošević Mijanović, Igore Andrića, Ane Kazimić, Branke Popović, Draška Adžića, Dragane Jovanović i Isidore Žebeljan.

Ulaz na sve programe je slobodan.

Ovogodišnju Tribinu su podržali Sokoj – Organizacija muzičkih autora Srbije, Ministarstvo kulture, Opština Vračar a partneri u realizaciji programa su Kolarčeva zadužbina, Muzička produkcija RTS i Fakultet muzičke umetnosti. 

Osnivač i izvršni producent je Udruženje kompozitora Srbije.

Previous
Previous

Serija koncerata Beogradskog kamernog orkestra: Decentralizacija

Next
Next

44. Novosadske muzičke svečanosti