Ana Cvetković-Stojnić i prijatelji: Koncert kamerne muzike u Galeriji SANU
Sopran Ana Cvetković-Stojnić, klarinetista Miloš Dragić i pijanisti Dušan Toroman i Vladimir Stojnić, održaće koncert kamerne muzike u Galeriji SANU u četvrtak, 20. februara u 18 časova. Na programu će se naći dela Dejana Despića, Franca Šuberta, Ralfa von Vilijamsa i Sergeja Rahmanjinova.
Program koncerta čine neka od najlepših dela pisana za glas i klavir u kombinaciji sa klarinetom i dela pisana za solo klarinet i klavir. Na repertoaru će se naći Der Hirt auf dem Felsen za sopran, klarinet i klavir Franca Šuberta, Vinjete za klavir solo i Devet igara za klarinet solo Dejana Despića, Tri vokalize za sopran i klarinet Ralfa von Vilijamsa i Pesme za glas i klavir iz opusa 38 Sergeja Rahmanjinova.
Fotografija: cvetkovicana.com
Ana Cvetković, lirsko-koloraturni sopran iz Beograda, diplomirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu (Gordana Jevtović Minov) i završila specijalizaciju operskog repertoara (Nikola Mijailović). Magistrirala je na Privatnom univerzitetu muzike i umetnosti u Beču i bila stipendista CEE Musiktheater, koji podržava obrazovanje najtalentovanijih mladih operskih talenata severoistočne Evrope. Godine 2024. je završila doktorske studije u klasi Ljudmile Gros Popović na Odsjeku za kamernu muziku, na FMU. Usavršavala se u Americi, Nemačkoj, Austriji i Beogradu.
Profesionalni debi ostvaruje u Japanu (2011) u ulozi Mikaele, a operski repertoar gradi u nemačkoj operi Koburg (Državno pozorište u Koburgu), u kojoj je ostvarila više od 15 operskih uloga. Za vreme boravka u toj kući postiže sjajne kritike nemačke javnosti. Ana je gostovala u operskim kućama kao što su Državna opereta Drezdena (Ofenbah, Orfej i Euridika), Opera Kemnica (Vagner, Parsifal), Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku (Kalman, Kneginja čardaša), Zatijum u Firtu (Mocart, Figarova ženidba – Grofica), Erlangenu (Verdi, Traviata – Violeta Valeri), Gete teatru u Bad Lauhštetu, Nacionalnoj operi u Temišvaru, Kamernoj operi u Kelnu, Operi i pozorištu Madlenianum (Ofenbah, Baronica Gondermark) i Srpsko-knjaževskom pozorištu u Kragujevcu (I. Žebeljan, Maratonci – Kristina). Ana podjednako neguje i koncertni repertoar sa pijanistom Vladimirom Stojnićem. Njihov koncert Veče Štrausa i Šumana dobio je prestižnu nagradu UMUS-a za najbolji koncert u 2014. godini. Nastupala je sa svim vodećim domaćim orkestrima i dirigentima.
Klarinetista Miloš Dragić je počeo da uči klarinet u klasi prof. Ante Grgina. Nastavio je kod prof. Milenka Stefanovića, u čijoj klasi je diplomirao i stekao zvanje magistra 1999. godine. Uporedo sa studijama klarineta, studirao je i diplomirao klavir u klasi prof. Jasmine Gavrilović.
Radio je kao profesor klarineta, klavira i kamerne muzike u Srednjoj muzičkoj školi “Dr Vojslav Vučković” u Beogradu. Bio je angažovan kao prvi klarinetista Simfonijskog orkestra Umetničkog ansambla Stanislav Binički, Pozorišta na Terazijama, i Opere i teatra Madlenianum. Od 1998. godine je prvi klarinetista Orkestra Narodnog pozorišta u Beogradu.
Bio je predstavnik Srbije na prvoj EuroCass konferenciji klarinetista i saksofonista Evrope u Budimpešti 1997. godine. Osim brojnih solističkih i kamernih koncerata, nastupao je kao solista sa Simfonijskim orkestrom Umetničkog ansambla Stanislav Binički i sa Simfonijskim orkestrom RTS. Nastupa i kao klavirski saradnik.
Dušan Toroman je diplomirao klavir na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, nakon čega je specijalizirao interpretaciju klavirske literature 18. i 19. veka na originalnim instrumentima pri Akademiji Bartolomeo Kristofori u Firenci. Takođe je diplomirao čembalo na Konzervatorijumu Đ. Rosini u Pezaru. Pobednik je međunarodnih takmičenja Broadwood Harpsichord Competition u Londonu, Tournoi International de Musique u Parizu i Concorso Internazionale Wanda Landowska u gradu Ruvo di Pulja.
Kao solista i kamerni muzičar svirao je u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Rumuniji, Holandiji, Švajcarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji… Nastupao je sa ansamblima kao što su New Trinity Baroque, Arbor Dianae, Simfonijski orkestar RTS-a, UA Stanislav Binički i Gudački orkestar Šlezinger, kao solista izvodeći koncerte Baha, Samartinija, Hajdna, Salijerija, Mocarta i Betovena.
Angažovan je kao korepetitor na Katedri za solo pevanje Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu, kao i pri Austrijskoj baroknoj akademiji, Beogradskoj baroknoj akademiji i Baroknom ateljeu Marijane Mijanović. Član je Udruženja muzičkih umetnika Srbije.
Vladimir Stojnić (Beograd) je završio teoretski i instrumentalni odsek – klavir u klasi prof. Marte Šurev u MU “Josip Slavenski”. Diplomirao je na FMU u klasi prof. Jasmine Gavrilović. Tokom studija osvojio je medalje na takmičenju Maria Canals u Barseloni, bio finalista takmičenja Alessandro Casagrande u Terniju (Italija) i dobitnik Oktobarske nagrade za studentska dostignuća (1986). Kao solista je nastupao u Rusiji, Švajcarskoj, Grčkoj, Izraelu, Sloveniji, Francuskoj, Americi i drugim zemljama. Nastupao je sa Beogradskom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTS-a, Vojnim orkestrom Stanislav Binički, Sofijskom filharmonijom i drugim orkestrima. Intenzivno se bavi kamernom muzikom kao klavirski saradnik. Vladimir Stojnić je u sali Sava centra uz pratnju Simfonijskog orkestra RTS-a, pod dirigentskom palicom Davida Porcelana, izveo Rapsodiju u plavom Dž. Geršvina.
Godine 2001. osnovao je grupu Odabrani za odabrane, posvećenu promociji mladih talenata u najeminentnijim salama Beograda i Srbije, kao i inostranstva. U okviru grupe Odabrani usavršavalo se oko stotinu mladih umetnika. Živi i radi u Beogradu kao samostalni umetnički saradnik na Katedri za solo pevanje na FMU u Beogradu.