Svetska premijera Koncerta za alt-saksofon i orkestar Petra Stojanovića na Kolarcu

Beogradska filharmonija priprema svetsku premijeru Koncerta za alt-saksofon Petra Stojanovića u izvođenju Milana Savića u petak 21. februara u Kolarcu, saopštili su iz Beogradske filharmonije.

Prvo izvođenje ovog zaboravljenog dela biće veliki događaj za srpsku muzičku istoriju i to pod palicom Uroša Lajovica, počasnog dirigenta Beogradske filharmonije.

Petar Stojanović, 1877–1957

Opus bogat koncertima za solističke instrument i orkestar

Posebno mesto u istoriji srpske muzike zauzima kompozitor Petar Stojanović koji je dao izuzetan, gotovo reformatorski doprinos srpskom koncertantnom muzičkom stvaralaštvu. U njegovom opusu postoji najveći broj koncerata pisanih za solističke instrumente i orkestar, čak šesnaest, kao i mnogobrojna dela kamerne muzike kojima se Stojanović klasifikovao kao jedini pravi romantičar u srpskoj muzici.

Koncert za alt-saksofon predstavlja pionirski poduhvat ne samo u kontekstu srpske već i u svetskoj istoriji muzike, jer je jedno od prvih ikada napisanih za ovaj instrument. U doba kada je nastalo, postojalo je manje od deset koncerata za alt-saksofon i orkestar.

Ispravka istorijske nepravde

Nakon više od 80 godina, Beogradska filharmonija ispravlja istorijsku nepravdu  izbavivši ovo delo iz zaborava zahvaljujući inicijativi filharmonijskih urednica programa Asje Radonjić i Danice Maksimović.

Stojanovićevo delo premijerno izvodi Milan Savić, dobitnik Francuskog ordena – Vitez umetnosti. Njegovo ime se često susreće na koncertnoj sceni, a takođe je veoma posvećen edukator i promoter svog instrumenta.

Milan Savić, saksofonista

Fotografija: Beogradska filharmonija
Za koncert za saksofon kompozitora Petra Stojanovića čuo sam još kao student i sve što sam tada imao od informacija o tom koncertu je da ne postoje podaci da je ikada izveden, i da se note nalaze najverovatnije na Muzičkoj akademiji u Beogradu, u arhivi kojoj samo muzikolozi imaju pristup. Međutim, pre nekoliko godina su urednice muzičkog programa Beogradske filharmonije, Asja Radonjić i Danica Maksimović napravile plan da u nekoj od narednih sezona ostvarimo ideju o premijernom izvođenju ovog, sticajem okolnosti zapostavljenog umetničkog dela. U arhivi je nedostajala solistička deonica, koja je najverovatnije te davne 1942. godine data saksofonisti koji je trebalo da je izvede ali se, pretpostavljam zbog okupacije u kojoj se Srbija tada nalazila, koncert nije izveo. Za ovu priliku zamolio sam kompozitorku Jovanu Stefanović da izvuče deonicu za solo saksofon iz dirigentske partiture koju smo imali na raspolaganju. S obzirom na to da je Petar Stojanović uglavnom posvećivao svoja dela kolegama muzičarima, bilo mi je veoma interesantno i da istražim kome je mogao da bude posvećen ovaj koncert, ali nažalost na to pitanje čak ni doajen srpskog džeza maestro Bubiša Simić nije mogao sa sigurnošću da mi odgovori.
— Milan Savić

Koncert Beogradske filharmonije u potpunosti je u znaku reformacija i reformatora. Počasni dirigent Uroš Lajovic dobio je ovu titulu povodom proslave stogodišnjice orkestra kao nekadašnji šef-dirigent čije je delovanje bilo reformatorsko za Beogradsku filharmoniju i njen napredak. Pored Stojanovićeve kompozicije, on će dirigovati uvertiru Vladalac duhova još jednog reformatora, ali na polju operske muzike ─ Karla Marije fon Vebera, a program zaokružuje Reformacijska simfonija Feliksa Mendelsona.

Previous
Previous

Koncert Milice Ristić u okviru ciklusa Sezona mladih 2025. Radio Beograda 2

Next
Next

Ana Cvetković-Stojnić i prijatelji: Koncert kamerne muzike u Galeriji SANU