Koncert Beogradskog gudačkog kvarteta u Legatu Slavenski
U četvrtak, 31. oktobra u 19 časova, Beogradski gudački kvartet će nastupiti u Legatu Josipa Slavenskog, u sklopu drugog koncerta ciklusa Studio Slavenski. Beogradski gudački kvartet – violinisti Nevenka Tatić i Vladimir Vasiljević, violistkinja Ivana Erčić Gladović i violončelista Dušan Stojanović – pripremio je raznovrstan repertoar dela srpskih kompozitora, od Stevana Stojanovića Mokranjca, Josipa Slavenskog i Vlastimira Peričića do savremenih aranžmana i kompozicija Boža Banovića i Dejana Despića.
Ciklus Studio Slavenski zajednički realizuju Legat Josipa Slavenskog, odnosno Sokoj, i Drugi program Radio Beograda povodom obeležavanja veka postojanja Radio Beograda, 75 godina od osnivanja Sokoja i 70 godina od smrti Josipa Slavenskog. Koncert će imati direktan prenos na talasima Radio Beograda 2.
U kratkom razgovoru, violinista Vladimir Vasiljević otkrio je interesantne pojedinosti o koncepciji programa, bogatoj istoriji ansambla, i njegovom doprinosu očuvanju srpske muzičke baštine.
Možete li ukratko predstaviti program koncerta? Kako ste birali repertoar za koncert i koja dela srpskih kompozitora publika može očekivati da čuje?
Na koncepciju programa koncerta uticalo je nekoliko faktora. Kada smo dobili ljubazan poziv od gospođe Mime Lazarević da održimo koncert u Legatu Slavenskog u organizaciji SOKOJ-a i Radio Beograda 2, samo mesto održavanja koncerta je nametnulo ideju da koncert otpočnemo i završimo delima Josipa Slavenskog (drugi stav iz gudačkog kvarteta br 2. i Srpska igra iz Balkanske svite). Osim toga, tu su dela koja u poslednje vreme češće izvodimo na koncertima (Gudački kvartet br. 3 Boža Banobića, Kolaž iz Rukoveti Stevana Stojanovića Mokranjca u aranžmanu Marka Aleksića i drugi stav, Minuetto, iz Dubrovačkog divertimenta Dejana Despića). Ekskluzivno najavljujemo i da ćemo premijerno izvesti kompoziciju Pesma i igra Vlastimira Peričića u obradi za gudački kvartet koju je napravio naš kolega, violista Konstantin Blagojević.
Koje su najvažnije prekretnice u istoriji ansambla od osnivanja 1991. godine i kako su one oblikovale današnji identitet kvarteta?
Možda je naš ansambl imao sreću da od početka, 1991. godine, postepeno gradi najširi mogući kvartetski program, sastavljen od svih muzičkih epoha i koncertnu aktivnost koja je ubrzo uključila najveće sale u zemlji, gostovanja u renomiranim salama u inostranstvu, radio i TV snimanja i snimanja na nosačima zvuka. Ako govorimo o prekretnici koja je oblikovala današnji identitet ansambla, onda je to, po mom mišljenju, sada već dugogodišnja saradnja sa Sokoj-em, koja nas je još više približila delima srpskih autora.
Usamljen ste primer ansambla gudačkog kvarteta u Srbiji koji kontinuirano postoji već više od tri decenije. Na koji način Beogradski gudački kvartet vidi ulogu kamerne muzike u očuvanju i promociji srpske muzičke baštine?
Srpski savremeni stvaraoci dosta komponuju za različite kamerne ansamble, pa i za kvartete. Pogotovu što gudački kvartet predstavlja orkestar u malom. Treba napomenuti da srpski savremeni kompozitori i oni koji pripadaju 20. veku, po umetničkim dostignućima spadaju u evropski muzički vrh i značajno doprinose jednom bogatijem evropskom zvuku.
Biografija Beogradskog gudačkog kvarteta
Beogradski gudački kvartet, osnovan januara 1990. godine, svrstava se među vodeće srpske kamerne ansamble zahvaljujući bogatom koncertnom angažmanu i značajnoj medijskoj prisutnosti. Kvartet je nastupao širom Srbije i na prestižnim festivalima kao što su BELEF, Mokranjčevi dani i Kalemegdanski sutoni. Na međunarodnoj sceni gostovao je u Londonu, Italiji, SAD-u, Nemačkoj, Hrvatskoj, i Makedoniji.
Tokom godina, kvartet je ostvario trajne snimke za Radio-televiziju Srbije i izdao nekoliko albuma, uključujući uživo snimke iz Venecije i dela kompozitora poput Otorina Respigija i Dmitrija Šostakoviča. Njegov repertoar obuhvata klasične kvartetske kompozicije, savremena dela i prilagođene komade drugih muzičkih žanrova.
Bonus video