VooDoo piano duo na takmičenju kamerne muzike Franz Schubert & Modern Music

Pre nekoliko nedelja društvenim mrežama proširila se vest da se sjajni VooDoo piano duo plasirao na jedno od najprestižnijih takmičenja kamerne muzike — Franz Schubert & Modern Music u Gracu (Austrija), u kategoriji klavirskog dua.

VooDoo piano duo plasirao se u takmičarski deo jednog od najznačajnijih takmičenja kamerne muzike Franz Schubert & Modern Music u Gracu.

Iako ovo dostignuće možda ne iznenađuje poznavaoce njihovog rada, plasman predstavlja važnu prekretnicu u karijeri dua kog čine pijanisti Vuk Božilović i Dušan Grozdanović. Njihova saradnja, započeta 2012. godine, obuhvata na desetine koncerata širom Srbije i inostranstva, uključujući značajne nastupe u Čengduu (Kina) 2019. godine i dva izuzetno uspešna resitala u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine 2021. godine.

VooDoo piano duo izvodi raznovrstan repertoar koji podjednako obuhvata savremenu srpsku i evropsku muziku, kao i klasična dela, a njihov prvi kompakt disk Otkrovenje sa delima srpskih kompozitora izašao je 2023. Iste godine osvojili su titulu laureata na Prvom takmičenju za savremenu srpsku muziku u organizaciji Ansambla za novu muziku Gradilište. Jedna od ključnih tačaka njihove karijere bio je Festival Junger Künstler Bayreuth, gde su 2022. održali tri, a 2023. godine čak sedam koncerata, uključujući nastupe sa Omladinskim kamernim orkestrom iz Turkmenistana.

U razgovoru koji sam vodio sa Vukom i Dušanom pričali su mi šta ih očekuje na ovom prestižnom takmičenju i ekskluzivno su otkrili koncert koji ih uskoro čeka.

VooDoo piano duo izvodi raznovrstan repertoar koji podjednako obuhvata savremenu srpsku i evropsku muziku, kao i klasična dela.

Najpre želim da vam čestitam na ovom sjajnom uspehu. I prvo pitanje jeste – kako ste, kako se osećate nakon ovog prvog završenog koraka koji vam je doneo plasman u jedno od najznačajnijih takmičenja kamerne muzike Franz Schubert & Modern Music u kategoriji klavirski duo koje se održava u Gracu u Austriji?

Hvala puno! Jako smo ponosni i veoma inspirisani da se na takmičenju prikažemo u najboljem svetlu.

Kako ste otkrili takmičenje? Šta vas je motivisalo da se prijavite? Da li negujete afinitet prema Francu Šubertu ili je razlog taj što ste posvećeni sviranju savremene muzike koja se i neguje na ovom takmičenju?

Prvi put smo čuli za takmičenje od menadžera za umetnike Andreasa Fercingera, koji je početkom prošle akademske godine držao predavanje na Akademiji umetnosti u Novom Sadu gde mi trenutno radimo. Kasnije su nas iz organizacije Festivala putem društvenih mreža pozvali da se prijavimo, ne direktno, već su nam samo poslali obaveštenje o takmičenju. Da, negujemo afinitet prema muzici Franca Šuberta na kojoj smo dugo godina radili zajedno sa profesorkom Sonjom Lončar, ali takođe sve više sviramo i dela modernih kompozitora, posebno domaćih - Igor Andrić, Veljko Nenadić i drugi.

Prijava je trebalo da sadrži vaše izvođenje jednog dela Franca Šuberta i jednu savremenu kompoziciju u ukupnom trajanju od dvadeset minuta. Otkrijte nam koje ste kompozicije svirali i zbog čega ste baš njih izabrali.

Svirali smo Šubertov Lebensstürme (Oluja života) kao i Sonatinu Đerđa Ligetija. Želeli smo da barem jedna kompozicija bude od onih koju već dugo godina imamo na repertoaru, a to je ujedno i prva Šubertova kompozicija koju smo uopšte svirali. Sonatinu Đerđa Ligetija smatrali smo kao adekvatnu za ovaj trenutak jer smo želeli da sa jedne strane kontrastira prvoj kompoziciji, a sa druge strane da se konačno posvetimo i njegovom stvaralačkom opusu.

Takmičenje se odvija u periodu od osmog do šesnaestog februara 2025. godine i biće sprovedeno kroz tri etape – prva etapa, polufinale i finale. Na koji način se pripremate za sam proces takmičenja?

Prvi period će biti rad na kompozicijama koje nismo do sada izdvodili, što je nekih sat vremena programa. Nakon toga sledi period obnavljanja kompozicija koje smo već svirali kao i održavanje što većeg broja koncerata kako bismo što više puta prosvirali taj repertoar. Dakle, osim rada na kompozicijama, naredni period će biti zahtevan jer ćemo morati da uložimo trud u zakazivanje koncerata i organizaciju istih, što može biti nezgodno, pogotovo ako uzmemo u obzir da na repertoaru imamo i kompozicije za dva klavira, a mali broj sala sa dva instrumenta.

Program koji je neophodno da pripremite za samo takmičenje unapred je predložen od strane takmičenja. Postoje tri liste Šubertovih dela i tri liste savremenih kompozitora. Sve tri liste su veoma raznolike. Da li ste već sada izabrali program koji ćete izvoditi na takmičenju, da li možete da otkrijete koje su kompozicije u pitanju?

Za prijavu takmičenja bilo je potrebno poslati odmah kompletan program za sve tri etape. Veliki broj kompozicija u trajanju od skoro tri sata, računajući i preliminarnu rundu. Šubertova Sonata Grand duo, Fantazija u f-molu, Tria i Landleri, a što se tiče modernih kompozitora tu će se naći Liberman, Ravel, Kapustin, Hana Kulenti kao i naš Stanko Simić koji se ne nalazi na toj listi. Međutim, imamo mogućnost da pored kompozicija sa liste, prijavimo i neke kompozicije koje se ne nalaze tamo, a koje je žiri u međuvremenu preslušao i odobrio.

Prvi period će biti rad na kompozicijama koje nismo do sada izdvodili. Nakon toga sledi period obnavljanja kompozicija koje smo već svirali kao i održavanje što većeg broja koncerata kako bismo što više puta prosvirali taj repertoar.

Jedan ste od najaktivnijih klavirskih dua u Srbiji. Zajedno nastupate od 2012. godine i do sada ste održali preko sedamdeset samostalnih koncerata i koncerata sa renomiranim orkestrima. Ne svirate samo u Srbiji, štaviše, vi već imate iskustvo nastupa u inostranstvu. Jedan takav primer jeste festival Festival junger Künstler u Bajrojtu na kom ste svirali nekoliko koncerata. Šta za vas znače ova inostrana iskustva? Da li kroz njih nadograđujete svoje sviranje i sebi otvarate mogućnosti za sviranje u inostranstvu?

Inostrana iskustva i rad sa muzičarima i organizatorima različitih događaja su od velike važnosti za nas. Stičemo veliko iskustvo i znanja od mnogih umetnika sa kojima smo imali priliku da sarađujemo. Dirigenti kao što su Feliks Mildenberger i Rasul Kličev doneli su nam veliko znanje u radu sa orkestrima. Čitava organizacija festivalu u Bajrojtu na čelu sa direktorkom Sisi Tamer nam je donela iskustvo u organizovanju događaja i spoznaju o stvarima koje nisu čisto muzičke, a koje su u današnje vreme izuzetno bitne. I naravno, svi ti kontakti nam otvaraju vrata daljem koncertiranju i saradnji sa svima sa kojima smo do sada imali prilike da sarađujemo.

Pored ovog takmičenja, otkrijte nam koncertne planove koje imate u skorijoj budućnosti. Gde publika može da vas čuje?

Prvi koncert koji nas sigurno očekuje će biti održan 14. decembra u sali Beogradske filharmonije. Taj koncert je naša dugogodišnja želja jer ćemo izvesti repertoar koji nama predstavlja čist hedonizam. U pitanju je džez repertoar koji je pisan za klavirski duo. Dakle, bez mnogo improvizacije, kompozicije koje su pisane baš u džez stilu u nekom potpuno drugačijem ambijentu sale Beogradske filharmonije. Ova najava je ekskluziva jer prvi put javno pominjemo ovaj koncert. Karte će biti u prodaji od ponedeljka 28. oktobra onlajn preko sajta Beogradske filharmonije i na njenoj biletarnici. Dakle, 14. decembar u 20 časova, Beogradska filharmonija i koncert pod nazivom VooDooJazz!

Prvi koncert koji nas očekuje biće održan 14. decembra u sali Beogradske filharmonije. Izvodićemo džez repertoar koji je pisan za klavirski duo. Karte će biti u prodaji od ponedeljka 28. oktobra onlajn preko sajta Beogradske filharmonije i na njenoj biletarnici.

VooDoo piano duo: Igor Andrić - Svatovska pesma

Franz Schubert & Modern Music

Takmičenje Franz Schubert & Modern Music je umetnički događaj koji okuplja mlade muzičare iz celog sveta kako bi zajedno stvarali i slavili muziku. Pokrenuo ga je Univerzitet za muziku i izvođačke umetnosti u Gracu 1989. godine i od tada se održava svake tri godine. Dovodi mlade muzičare iz celog sveta u Grac, gde publika može uživati u besplatnom, višednevnom festivalu kamerne muzike. FS&MM nije takmičenje kao sva druga. Od samog početka, cilj je bio povezivanje Šubertove kamerne muzike sa novim i najsavremenijim delima za odgovarajuće ansamble. Pored toga, aktivno se radi na proširenju repertoara kamerne muzike kroz takmičenja u kompoziciji i naručivanje novih dela.

Usmereno ka budućnosti i profesionalnom razvoju, ovo takmičenje traži kreativne, maštovite, radoznale i istovremeno visoko kvalitetne muzičke ličnosti koje mogu na različite načine dopreti do publike i dodirnuti je kroz interakciju u kamernoj muzici. Kao nagradu, laureatima se. ne nude samo novčane nagrade u ukupnom iznosu od oko 75.000 evra, već i savetovanje i podrška u karijeri, kao i radionice iz oblasti planiranja karijere, samoupravljanja i muzičkog obrazovanja.

Univerzitet za muziku i izvođačke umetnosti u Gracu ovim takmičenjem preuzima odgovornost da mladim muzičarima, na njihovom putu od univerziteta ka profesionalizmu, omogući da utvrde svoju poziciju i suoče se sa stvarnošću profesije koja je po prirodi konkurentna. Visokokvalifikovani i međunarodno priznati članovi žirija odgovaraju na ovaj ambiciozan izazov i svojim stručnim povratnim informacijama doprinose tome da ovo takmičenje postane važna prekretnica u umetničkom razvoju učesnika.

Po prvi put će se 2025. godine na ovom takmičenju takmičiti i pijanisti u okviru katerogije klavirski duo. Franc Šubert, veliki entuzijasta klavirske muzike za četvororučno izvođenje, ostavio je neka od najinspirativnijih dela u ovom žanru. Njegov opus obuhvata različite forme i predstavlja suštinu repertoara svakog klavirskog dua, zahtevajući najviši nivo zajedničkog muziciranja. Mnogi kompozitori 20. i 21. veka bili su fascinirani istraživanjem izuzetno raznovrsnih mogućnosti koje pruža 20 prstiju na jednom ili dva klavira. Ostavili su nam bogatstvo ljudskih emocija, misli i ideja, koristeći razne kompozitorske i pijanističke tehnike. Interpretacija savremene muzike uz Šubertova remek-dela otkriva dve komplementarne strane zaokruženog muzičara. Takmičenje nastoji da podstakne istraživanje ovog repertoara i da istakne muziku koju su napisale kompozitorke, a koja se retko izvodi.

VooDoo piano duo: Veljko Nenadić - Strip

Previous
Previous

Koncert Beogradskog gudačkog kvarteta u Legatu Slavenski

Next
Next

Festival Šare i šavovi u znaku Gevina Brajersa