Počinje četvrti festival U čast Predraga Miloševića
Četvrti muzički festival U čast Predraga Miloševića biće održan od 25. do 29. novembra u Knjaževcu. Ove godine festival obeležava 120 godina od rođenja Predraga Miloševića, te će i koncerti biti u znaku ovog jubileja.
Ove godine festival obeležava 120 godina od rođenja Predraga Miloševića, te će i koncerti biti u znaku ovog jubileja.
Svečano otvaranje festivala biće održano 25. novembra u 19 časova koncertom sadašnjih i bivših učenika Osnovne muzičke škole Predrag Milošević, a gosti koncerta biće pijanistkinja Neda Hofman i gudački kvartet Četiri gudača.
Program ovogodišnjeg festivala obeležiće i koncert Veče kamerne muzike 26. novembra sa početkom u 19 časova na čijem će se repertoaru naći dela srpskih kompozitora Svetlane Savić, Josipa Slavenskog, Predraga Miloševića i Mirjane Živković i argentinskog kompozitora Astora Pjacole.
Kamerna dela za klavir, fagot i klarinet Ludviga van Betovena, Mihaila Glinke i Maksa Bruha, naći će se na programu trećeg koncerta, 28. novembra. Na koncertu će nastupiti klarinetista Andrija Minčić, fagotista Tadija Minčić i pijanista Nikola Cvetković.
Festival će biti zatvoren koncertnim predavanjem akademika i kompozitora Ivana Jevtića čija će dela izvoditi violinista Dušan Panajotović, violistkinja Marina Popović i pijanista Igor Dražević.
“Povodom 120 godina rođenja izvešćemo Miloševićev Gudački kvartet sa Sretenom Krstićem kao specijalnim gostom, dok će Sonatinu za klavir izvesti Neda Hofman.”
Razgovor sa umetničkim direktorom festival – Dušanom Panajotovićem
Dušan Panajotović
Violionista i umetnički direktor festivala
Ideja o osnivanju festivala U čast Predragu Miloševiću
Kako sam i sam iz Knjaževca, uočio sam da u mom gradu nedostaju kulturna dešavanja poput ovog. Od malena sam želeo da slušam već ostvarene izvođače i da upoznajem dela raznih kompozitora, te sam maštao o koncertima umetničke muzike. S obzirom na to da se po tom pitanju godinama ništa nije dešavalo u Knjaževcu, preuzeo sam stvar u svoje ruke, te sam organizovao festival i posvetio ga mom sugrađaninu Predragu Miloševiću. Ovim sam ostvario dečački san, ali i san ostvarenog doktora umetnosti.
Izazovi vođenja festivala koji slavi zaostavštinu jednog kompozitora
Organizacija festivala svake vrste je teška sama po sebi, ali zahvaljujući prijateljima Festivala (Opština Knjaževac, Ministarstvo kulture i SOKOJ) uspeo sam sve da izvedem. Sa strane odabira stvaralaštva, nije lako konceptualno uklopiti sva dela koja želimo da predstavimo ovom malom gradu. Kako Miloševićev opus nije obiman, želeo sam da očuvam njegovu tendenciju ka stvaranju novog, te se trudim da gosti budu mladi autori sa novim idejama.
Glavne teme i vrednosti festivala
Ideja je da festival građanima, a pogotovo deci, predstavi gotovo sve pravce umetničke muzike. Naime, izvode se dela epohe baroka, klasicizma i romantizma, ali kako je i Predrag Milošević bio kompozitor praške grupe, želeo sam da sačuvam taj duh, te prevashodno izvodimo savremeno stvaralaštvo. Na repertoaru se najčešće nalaze naši savremenici, a volim da uključim mlade kompozitore kojima je ovo idealna prilika za prezentaciju dela.
Koncepcija četvrtog festivala U čast Predraga Miloševića
Kao i prethodnih godina i ove godine uključujemo i koncerte najmlađih, tj. najuspešnije učenike MŠ Predrag Milošević zajedno sa njihovim nastavnicima. Takođe, imamo brojne goste koji se menjaju iz godine u godinu, a na ovogodišnjem festivalu imamo čast da gostuju Sreten Krstić, Neda Hofman, Slobodan Gerić i Nikola Cvetković. Tu je i naša stalna podrška i to kvartet Četiri gudača i pijanista Igor Dražević. Na završnoj večeri imamo već tradicionalno koncertno predavanje akademika Ivana Jevtića.
“Svako koncertno veče je zaista lepo osmišljeno, ali bih izdvojio gostovanje penzionisanog koncertmajstora Minhenske filharmonije Sretena Krstića. Sa njim sam imao čast da nastupim u pratnji gudačkog orkestra RTS-a u septembru mesecu ove godine. U Knjaževcu ćemo prvi put izvesti delo za klavirski trio i elektroniku.”
Specifičnost stvaralaštva i celokupne delatnosti Predraga Miloševića
Milošević je bio kompozitor praške grupe, te su njegova dela još u trenutku stvaralaštva bila posebna na našoj teritoriji. Ipak, iako su mu dela umetnički vredna, njegov pravi značaj ogleda se u organizaciji muzičkog života. Kao zanimljivu tačku njegove biografije izdvojio bih boravak u oficirskom koncentracionom logoru tokom Drugog svetskog rata u kom je organizovao muzički život.
Naime, zatvorenicima nisu davali hranu, ali su im obezbedili razne muzičke instrumente na kojima su mogli da sviraju. On je obučavao ostale zatvorenike, organizovao koncerte u logoru, vodio hor i slično. Iako su od njih zahtevali da izvode nacionalna dela agresora (Mocarta, Betovena i druge), Milošević je po sećanju rekonstruisao i dela nekih srpskih autora. Povodom 120 godina rođenja izvešćemo njegov Gudački kvartet sa Sretenom Krstićem kao specijalnim gostom, dok će njegovu Sonatinu za klavir izvesti Neda Hofman.
Sreten Krstić, violina
Specijalni gost festivala
Interes mladih muzičara i publike za muziku ovog Predraga Miloševića
Moram priznati da je posećenost festivala sve veća iz godine u godinu. Ne bih mogao da kažem da je to isključivo zbog njegovih dela, već publika dolazi kako bi slušala nešto novo, jer su ovi koncerti pravo osveženje za knjaževački kulturni sadržaj.
Predrag Milošević
Dirigent, pijanist i kompozitor (Knjaževac, 4. II 1904 – Beograd, 4. I 1988).
Muzičke studije započeo je u Muzičkoj školi u Beogradu, a nastavio na Muzičkoj akademiji u Minhenu i na Državnom konzervatorijumu u Pragu, gde je 1926. diplomirao kompoziciju u klasi profesora J. Kržičke, 1928. klavir u klasi profesora J. Prohaske, a 1931. dirigovanje kod profesora M. Doležila i P. Đečeka.
Predrag Milošević
Dirigent, pijanist i kompozitor
Knjaževac, 4. II 1904 – Beograd, 4. I 1988.
Još tokom studija iskazao je sklonost ka horskom dirigovanju, te je u Pragu vodio horove Union i Hlálol. Po dolasku u Beograd angažovan je kao dirigent Prvog beogradskog pevačkog društva (1932–1941), sa kojim je 1937. osvojio prvo mesto na takmičenju horova u Budimpešti. Istovremeno je, od 1932. do 1935, bio honorarni dirigent Opere Narodnog pozorišta u Beogradu. Za stalnog dirigenta beogradske Opere postavljen je 29. VI 1935. i na toj funkciji ostao dve decenije, do 1955, sa prekidom tokom Drugog svetskog rata, kada je bio u zarobljeništvu u Nemačkoj.
Bio je profesor klavira u Muzičkoj školi (1932–1938), a od 1939. docent za teorijske predmete na Muzičkoj akademiji u Beogradu, gde je nakon rata predavao kompoziciju i dirigovanje. Početkom pedesetih godina bio je načelnik Muzičkog odeljenja Drugog programa Radio Beograda, predsednik Udruženja muzičkih umetnika Srbije, a od 1960. do 1967. dekan Muzičke akademije.
Višestruka delatnost Predraga Miloševića
Komponovao je brojna dela za klavir, kamernu muziku, solo pesme, horska dela i simfonijsku muziku. Pisao je muziku za filmove i pozorišne predstave. Prevodio je tekstove muzičko-scenskih dela sa češkog i drugih jezika, a pisao je i muzičke kritike časopise Zvuk i Muzički glasnik.
Od 1955. do 1957. bio je stalni dirigent i direktor Opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, gde je postavio prvo izvođenje opere Sergeja Prokofjeva Zaljubljen u tri narandže. Njegova dirigentska i pijanistička karijera odlikovala se velikom muzikološkom erudicijom i težnjom ka jasnoj i preglednoj interpretaciji muzičkog dela.
Komponovao je brojna dela: Suita za klavir, Gudački kvartet, solo pesme, horove i simfonijsku partituru Simfonijeta. Takođe je pisao muziku za filmove i pozorišne predstave, uključujući Krvavi put i Sluga dvaju gospodara. Prevodi tekstova muzičko-scenskih dela sa češkog i drugih jezika, kao i kritički radovi za časopise Zvuk i Muzički glasnik, zaokružuju njegov svestrani doprinos muzičkoj kulturi.
Za svoj rad odlikovan je Ordenom rada sa crvenom zastavom.
Program festivala
Ponedeljak, 25. novembar u 19 časova
Svečana sala OMŠ Predrag Milošević
Svečano otvaranje festivala
Koncert sadašnjih i bivših učenika muzičke škole
Gost koncerta: Neda Hofman (klavir) i gudački kvartet Četiri gudača
Utorak, 26. novembar u 19 časova
Svečana sala OMŠ Predrag Milošević
Veče kamerne muzike
Program: Svetlana Savić, Josip Slavenski, Predrag Milošević, Mirjana Živković i Astor Pjacola.
Izvođači: Sreten Krstić (violina), Dušan Panajotović (violina), Marina Popović (viola), Srđan Sretenović (violončelo) Slobodan Gerić (kontrabas) i Neda Hofman (klavir),
Četvrtak, 28. novembar u 19 časova
Svečana sala OMŠ Predrag Milošević
Program: Ludvig van Betoven, Mihail Glinka i Maks Bruh
Izvođači: Andrija Minčić (klarinet), Tadija Minčić (fagot) i Nikola Cvetković (klavir)
Petak, 29. novembar u 19 časova
Svečana sala OMŠ Predrag Milošević
Koncertno predavanje akademoka kompozitora Ivana Jevtića
Izvođači: Dušan Panajotović (violina), Marina Popović (violina) i Igor Dražević (klavir)
Bonus video