Sezona mladih 2025: violinista Vojin Aleksić i pijanistkinja Iva Vuković nastupaju u Gvarnerijusu

Radio Beograd 2, u saradnji sa Ustanovom kulture Gvarnerijus, 22. aprila u 19 časova nastavlja treću sezonu koncertnog ciklusa Sezona mladih 2025 nastupom violiniste Vojina Aleksića i pijanistkinje Ive Vuković. Koncert će biti emitovan uživo na talasima Radio Beograda 2.


Ciklus Sezona mladih pokrenut je 2023. godine u čast 65 godina postojanja Radio Beograda 2 i od tada je stekao veliku popularnost i podršku publike. Ovaj projekat zauzima značajno mesto na muzičkoj sceni Beograda, pružajući mladim umetnicima priliku da nastupaju i stiču dragoceno izvođačko iskustvo.


Uz klavirsku pratnju Ive Vuković, Vojin Aleksić će izvesti stilski raznovrstan program koji obuhvata dela Milana Mihajlović, Morisa Ravela, Jožefa Suka i Ežena Isaija.

U kratkom razgovoru povodom održavanja koncerta, Vojin Aleksić otkriva repertoar koncerta, uzbuđenje koje oseća povodom koncerta i neke planove za budućnost.

Vojinu će se na koncertu pridružiti pijanistkinja Iva Vuković.

Razgovor sa Vojinom Aleksićem

〰️

Razgovor sa Vojinom Aleksićem 〰️

Kako se osećaš povodom nastupa u okviru Sezone mladih 2025?

Prva emocija koja me je obuzela kada sam dobio poziv da učestvujem u Koncertnoj sezoni bila je – sloboda. Taj osećaj me i dalje prati i predstavlja ključni izvor inspiracije za svakog umetnika. Retko se pruža prilika da u potpunosti samostalno osmisliš repertoar koncerta – da izabereš muziku koju si oduvek želeo da sviraš, “za svoju dušu”. Upravo tada nastaje onaj posebni trenutak kada se lična satisfakcija sa scene prenese i na publiku. Tada znaš da je cilj ostvaren.

Kako si koncipirao repertoar za koncert?

Pijanistkinja Iva Vuković i ja vrlo spontano i lako smo osmislili program, čiju centralnu okosnicu čini Sonata za violinu i klavir br. 2 u G-duru Morisa Ravela. Povod za izbor ovog dela je obeležavanje 150 godina od rođenja kompozitora. Ova Sonata je ključna ne samo zbog svoje muzičke vrednosti, već i zbog istorijskog konteksta – Ravel u nju hrabro unosi elemente tada sveprisutnih društvenih promena, posebno inspiraciju bluz muzikom, koja je početkom 20. veka pronašla put i do evropskih koncertnih sala.

Koncert otvaramo kultnim delima jednog od najznačajnijih savremenih srpskih kompozitora, Milana Mihajlovića, – Bagatelama br. 3 i 4, koje se s pravom smatraju klasičnim primerima domaćeg postmodernizma.

Drugi deo programa posvećen je romantizmu i virtuoznosti. Ljubavna pesma Jožefa Suka je prava violinistička romansa, nežna i nostalgična, koja podseća na zlatno doba gramofonskih ploča i interpretacija velikih violinista sredine 20. veka. Za kraj koncerta odabrali smo raritet – briljantnu i nepravedno zanemarenu kompoziciju Ežena Isaija Kapris-etidu u formi valcera, inspirisanu Etidom Kamija Sen-Sansa (opus 52). To je jedno od najzahtevnijih, ali i najuzbudljivijih dela u celokupnom repertoaru za violinu.

Koji su tvoji naredni koncertni planovi?

Pored redovnog angažmana u Beogradskoj filharmoniji, moji planovi se trenutno najviše razvijaju u oblasti kamerne muzike. Jedan od najznačajnijih projekata realizujem sa kolegama i prijateljima iz Monk ansambla – u pripremi su snimanje CD-a i koncertna turneja tokom sledeće sezone. Do sada smo uspeli da uspostavimo snažnu vezu sa publikom, uz uvek prisutnu pozitivnu atmosferu i osećaj da smo na pravom putu, i nadamo se da ćemo tu energiju zadržati i dalje.

Ne bih mogao da ne pomenem i angažman u ansamblu Metamorfozis, gde sa velikim entuzijazmom i posvećenošću istražujemo savremeni muzički izraz, kao i saradnju sa Beogradskim kamernim orkestrom, koja mi takođe mnogo znači.


Ne propustite priliku da čujete uživo violinistu Vojina Aleksića i pijanistkinju Ivu Vuković u okviru Sezone mladih 2025 – u utorak, 22. aprila u 19 časova u Gvarnerijusu ili u direktnom prenosu na Radio Beogradu 2.


Rezervacija mesta za koncert vrši se putem mejla info@guarnerius.rs

Vojin Aleksić, violina

Vojin Aleksić (1999, Kruševac) je violinista koji je muzičko obrazovanje započeo u Školi za muzičke talente u Ćupriji, gde je diplomirao kao đak generacije. Osnovne i master studije završio je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Gordane Matijević-Nedeljković.

Redovno nastupa kao član Beogradske filharmonije (od 2021), ansambala Metamorfozis, No Borders Orchestra, Beogradskog kamernog orkestra, kao i sopstvenog kamernog sastava Monk. Sa ansamblom Metamorfozis snimio je album za nemačku diskografsku kuću Pantopia Music i nastupao širom Evrope, uključujući saradnju sa Kejanom Kalhorom.

Kao izvođač, nastupao je na prestižnim festivalima kao što su BEMUS, NOMUS, Brixen Classics, Maribor festival, Kustendorf Klasik, kao i u čuvenim salama poput Elbphilharmonie u Hamburgu, National Center of Performing Arts u Pekingu i Strathmore Hall u Vašingtonu.

Svirao je pod upravom velikih dirigenata kao što su Zubin Mehta, Neme Jarvi i Gabrijel Felc, i sarađivao sa brojnim svetski priznatim solistima, uključujući Nikolaja Luganskog, Fazila Seja, Jurija Bašmeta, Nemanju Radulovića i druge.

Previous
Previous

Ciklus Ponedeljkom u Italiji: Koncert Trija Klavio

Next
Next

Dimtrije Beljanski: Koncert u mraku