Dubinski i sadržajno: Klavirski trio iz Slovenije na BUNT festivalu

Veliko je zadovoljstvo za publiku kada ima priliku da čuje kamerni ansambl koji remek-dela kamerne muzike tumači dubinski i sadržajno. Klavirski trio iz Slovenije, koji čine klarinetistkinja Nađa Drakslar Petrač, violončelista Andrej Petrač i pijanista Tomaž Petrač, priredio je u okviru BUNT festivala koncert u Narodnom muzeju, u petak, 20. decembra, uz učešće umetničkog direktora festivala, flautiste Ljubiše Jovanovića. Koncert je ostao upečatljiv kako po izboru programa, tako i po kvalitetu njegove interpretacije.

Ljubiša Jovanović, Tomaž Petrač i Andrej Petrač

Na programu su bila neka od ključnih dela iz riznice kamerne muzike. Izveden je Mendelsonov Trio u d-molu, op. 49, br. 1, četvorostavačno delo bogato invencijama koje ga svrstavaju među najuspelija kamerna ostvarenja epohe romantizma. Ovo zahtevno delo, sa gotovo simfoniziranim slogom flaute (u originalu violine), violončela i klavira, ističe melodioznost violončela, briljantnost klavirske deonice i izražajnu liniju flaute koja delikatno razgovara sa ostalim instrumentima.

Srpski kompozitori

U nastavku je usledio Klarinet trio u d-molu, op. 3 Zemlinskog, tipičan primer muzike kasnog romantizma u velikom formatu, prožet uticajem Bramsa. Ansambl je uspešno dočarao njegovu karakterističnu melodramatičnu estetiku, od herojskog prvog stava, preko dramatičnog drugog obogaćenog svetlijim tonom A-klarineta, do živahnog trećeg stava s egzotičnim prizvukom, uobličen strastvenim izlivima energije.

Klavirski trio iz Slovenije

Petak, 20. decembar 2024. godine
Narodni muzej u Beogradu

Pravi vrhunac koncerta bila su kamerna dela srpskih kompozitora, često zapostavljena na koncertnim podijumima i festivalima. Sedam balkanskih igara Marka Tajčevića, u aranžmanu Alojza Srebotnjaka za klarinet, violončelo i klavir, zadržale su autentičnost, teksturu, sirovost i ritmičku uzbudljivost originalne klavirske muzike. Drugo delo jeste Mančester trio Dejana Despića koje je doživelo veliki broj izvođenja u Srbiji i u inostranstvu, a koje je u okviru koncerta bilo posvećeno sećanju na ovog nedavno preminulog kompozitora.

Izuzetni solisti

Da bi ovakva dela bila adekvatno izvedena, potrebno je da muzičari budu izuzetni solisti, što su članovi ansambla i dokazali. Interpretacije su bile na najvišem umetničkom nivou, bez sakrivanja ili prikrivanja iza vodećih instrumenata. Iako je neophodno primetiti da je violončelo u pojedinim, retkim trenucima bilo zvučno nadjačano, svi muzičari su dosezali masivnost, maksimalno se udružujući da u ukupnom zvuku muzika dobije svoju punu zvučnost i adekvatan tretman kakav statust i muzička sadržina ovih kompozicija traže. Ono što se moglo uočiti jeste to da su izvođenja nadrasla primarne elemente ansambla kamernog trija. To se zapazilo u povišenom tonu muziciranja koje je pratilo temeljno međusobno slušanje muzičara i njihova temperamentna energija.

Pijanista Tomaž Petrač zaslužuje pohvale za tehničku virtuoznost i doslednu posvećenost u interpretaciji sva četiri dela, koja su klavir istakla kao solistički instrument kroz izuzetno zahtevne muzičke segmente. Flautista Ljubiša Jovanović dao je značajan doprinos koncertu svojim mekanim, a istovremeno dramatičnim izvođenjima Mančester trija Dejana Despića i Mendelsonovog Trija, unoseći u njih duboku emocionalnu izražajnost. Klarinetistkinja Nađa Drakslar Petrač vešto je ozvučila svoje deonice u Sedam balkanskih igara Marka Tajčevića, dajući im živopisan i dinamičan karakter, dok je u Triju Zemlinskog pokazala zavidnu tehničku spremnost i umetničku zrelost. Violončelista Andrej Petrač obojio je sve četiri kompozicije toplinom svog tona, dodatno naglašavajući emotivnu dubinu i izražajnost ovih dela.

Značaj kamerne muzike

Koncert je potvrdio značaj kamerne muzike u savremenom koncertnom životu, istovremeno podsećajući publiku na vrednost srpskih kompozitora. Koncert podseća i to koliko je neophodno uključivati dela srpskih kompozitora u repertoare kamernih ansambala, orkestara i solista, kako bismo očuvali njihovo nasleđe i sprečili da budu zaboravljena u ubrzanom ritmu današnjeg vremena.

Bonus video

〰️

Bonus video 〰️

Marko Tajčević: Sedam balkasnkih igara, za klarinet trio

Previous
Previous

Zimsko putovanje Franca Šuberta: Nataša Jovović, sopran i Milica Ilić, klavir

Next
Next

Strahinja Radoičić i prijatelji: Omaž Andreu Žoliveu