VooDooJazz: VooDoo klavirski duo u džez avanturi
Klavirski duo VooDoo, koji čine pijanisti Vuk Božilović i Dušan Grozdanović, se od svog osnivanja publici predstavio kroz raznolike muzičke prizme. Slušali smo ih u izvođenju savremene srpske muzike, zabeležene i na njihovom prvencu Otkrovenje, zatim u interpretaciji Pulankovog Koncerta za dva klavira, kao i u klasičnom repertoaru sa delima Mocarta, Betovena, Šuberta, Ravela i Smetane. Uprkos širokom dijapazonu izraza koji već neguju, iznova su iznenadili koncertom pod nazivom VooDooJazz, na kom su spojili elemente džeza i klasične muzike. Duo nije odabrao numere, na primer, Geršvina, Bernštajna ili Koplanda, već je publici ponudio neka manje poznata dela – Midnight Jazz Suite Henrija Volkinga, Sinfonietta Nikolaja Kapustina, Divertimento Ričarda Rudnija Beneta i Points of Jazz Dejva Brubeka.
Ova četiri dela povezuje spajanje klasičnih formi sa energijom i slobodom džez izraza. Volkingova svita Midnight Jazz donosi raznovrsne džez stilove, od svinga do bluza, kroz dinamičan dijalog dva klavira. Kapustinova Sinfonietta vešto kombinuje klasičnu formalnost sa improvizatorskim duhom džeza, dok Benetov Divertimento odiše melodijskom lakoćom i šarmom koji podseća na filmsku muziku. Brubekovo delo Points of Jazz, napisano za balet, prenosi bogat “orkestarski” zvuk kroz prepoznatljive džez ritmove, stvarajući most između koncertne i scenske umetnosti. Kompozicije su, kroz svoju oslobođenost stroge strukture, delovale gotovo hipnotišuće – poput talasa okeana koji se neumorno razbijaju o obalu. Njihov tok suptilno prelazi od klasične strukture ka razigranom rušenju pravila.
Božilović i Grozdanović su još jednom pokazali otvorenost ka novim izazovima. Iako dela traže tehničku preciznost pijanista i sadrže muzičku složenost na nivou deonice svakog pojedinačnog klavira i njihovog međusobnog dijaloga, izvođenja su delovala lagano i prozračno, gotovo šarmerski. Bez zadrške, prigrlili su zvučne potencijale džez elemenata – sinkopirane ritmove, bogate harmonije i improvizatorski duh. Rasterećeni klasičnih obrazaca, fokusirali su se na buđenje džeza u ovim kompozicijama, izvlačeći njihove najsuptilnije nijanse. Njihova muzikalnost i energija posebno su dolazile do izražaja u potcrtavanju različitih karaktera stavova ovih kompozicija. Sa druge strane, njihovi gestovi, a kod Grozdanovića i gotovo scenska izražajnost, otkrivali su istinsko uživanje u muzici koju sviraju.
Doživljaj džeza dodatno je upotpunila preuređena scenografija sale Beogradske filharmonije, koja je podsećala na udobnu dnevnu sobu ili salon. Intimna i opuštena atmosfera približila je koncert Tiny Desk estetici ili nekim sličnim alternativnim klubskim mestima za sviranje, prenoseći poruku da je umetnost dostupna i prijemčiva i u neformalnom okruženju.
Publika je ispunila salu do poslednjeg mesta, pa su čak i dodatne stolice bile rasprodate. Ovakva poseta rezultat je pažljivo osmišljene promocije i kampanje, kojima je VooDoo duo još jednom potvrdio svoju inovativnost – ne samo u odabiru repertoara, već i u komunikaciji s publikom. Njihov neposredan pristup u interakciji sa slušaocima, otvara novo poglavlje u koncertnoj praksi na našim prostorima.
Bonus video
〰️
Bonus video 〰️
Dejv Brubek: Points of Jazz (Prelude)