Virtuoznost bez granica: Mladi flautisti iz Kine na BUNT festivalu

Muzikalnost, tehnička preciznost i snažno izražen lični osećaj prema kompoziciji – to bi bio prikaz u malom kako su se mladi flautisti iz Kine uzrasta od devet do dvadeset i tri godine predstavili na koncertu koji je osmišljen kao omaž profesoru flaute Hanu Guoliangu ovogodišnjeg, dvanaestog po redu, BUNT festivala.

Subota, 7. decembar 2024. godine

Narodni muzej Srbije

Bunt festival

Program koncerta obuhvatao je raznovrsne i tehnički izazovne kompozicije, koje su i za iskusne flautiste pravo umetničko iskušenje, a za mlade izvođače dodatni izazov. Publici je pružena prilika da se upozna s delima kompozitora kao što su Andre Žolive, Eldin Barton, Filip Gober, Henri Biser, Karl Rajneke, Zigfrid Karg-Elert i Lovel Liberman – autorima čija muzika retko nalazi put do koncertnih sala na našim prostorima. Ova šarolikost muzičkih izraza pružila je poseban doživljaj, podstičući pažljivo praćenje inovativnih ideja i virtuoznosti kako dela, tako i interpretacija mladih izvođača. Posebno se isticala gipkost kompozicija i različiti pristupi flaute kao instrumenta – od nežnih i lirskih tonova do dinamičkih i tehničkih izazova, čime je koncert uveo bogatstvo novih zvukova na našu muzičku scenu.

Među izvanrednim delima bila su Žoliveov Chant de Linos, Libermanova Sonata, Op. 23 i Goberova osećajna Balada, dok su i ostala dela – Burtonova Sonatina, Biserov Prélude et Scherzo, Rajnekeov prvi stav Koncerta za flautu, Karg-Elertova Sinfonische Kanzone, Op. 114 i Mocartov prvi stav Koncerta za flautu br. 2, K. 314 – plavila koncertnu salu melodijskom lepotom i emocionalnim dubinama.

Ova muzička raznovrsnost i virtuozni tretman flaute kao instrumenta obogatili su koncertnu scenu, stvarajući jedinstveno veče puno umetničkih izazova i nezaboravnih zvučnih pejzaža.

Izvođači su osvojili publiku svojim posvećenim i umetnički zrelim pristupom svakoj kompoziciji. Generacijske razlike među njima bile su gotovo neprimetne, jer su svi, bez obzira na uzrast, pristupili izvođenju s profesionalizmom i tehničkom preciznošću. Njihova virtuoznost u sviranju flaute bila je impresivna – izazovni notni materijal delovao je potpuno savladano, ostavljajući utisak lakoće i prirodnosti u interpretaciji. Muzikalnost svakog izvođača bila je pažljivo oblikovana, omogućavajući da se izvan notnog teksta čuje lični izraz i umetnička nadgradnja.

Među brojnim talentovanim flautistima, posebno su se istakli trinaestogodišnji Mingkai Xu s moćnom i emotivnom interpretacijom Žoliveove kompozicije Chant de Linos, dvadesettrogodišnja Mengge Hu, koja je briljirala u Liebermannovoj Sonati, Op. 23, i sedamnaestogodišnja Mingxi Zhang, čije je precizno i tehnički besprekorno izvođenje prvog stava Mocartovog Koncert za flautu br. 2 ostavilo poseban utisak. Takođe, vredno je pomenuti i ostale izvođače – Ruoxi Zheng, Ran Hu, Jundi Jia, Enyu Zhang, Jia Zhao, kao i devetogodišnju Yitong Liu, čiji je nastup u okviru bisa bio sjajan završetak večeri.

Sanhui Liu, pijanistkinja, impresionirala je stabilnom, sigurnom i izrazito efektnom muzičkom saradnjom, pružajući snažnu podršku u tehnički zahtevnim, kompleksnim i karakterno raznolikim klavirskim pratnjama svih izvedenih kompozicija.

Zajednički nastup flautista iz Srbije i Kine

Za kraj, koncert je obogaćen zajedničkim nastupom kineskih i srpskih flautista, koji su horski izveli dve kompozicije Johanna Sebastiana Bacha – Badinerie i Air. Ova saradnja nije samo pokazala izuzetno pripremljen zvuk ansambla, već i potencijal kolektivne muzikalnosti, obeleživši kraj večeri jedinstvenim i harmoničnim doživljajem.

Previous
Previous

VooDooJazz: VooDoo klavirski duo u džez avanturi

Next
Next

Lucidnost i maštovitost: Koncert kamerne muzike Veljka Nenadića