Deset najboljih albuma iz 2024. godine

Muzika nije samo odraz vremena u kojem živimo, već i vremeplov koji nas vodi kroz različite epohe i umetničke izraze.

Tokom 2024. godine, slušao sam brojne albume koji su ostavili snažan utisak na mene. Svaki od njih je doneo nešto jedinstveno, zbog čega sam odlučio da podelim sa vama svojih deset omiljenih albuma koje sam slušao najčešće.

Ovo nije klasična lista – ovo su trenuci koji su me inspirisali, očarali i, često, zadržali uz muziku satima. Od smelih interpretacija poznatih dela do potpuno novih kompozicija koje su redefinisale žanrove, svaki album na ovoj listi zaslužuje vašu pažnju. Možda ćete otkriti nešto što još niste čuli, a možda se podsetiti zašto bi neki albumi trebalo da imaju posebno mesto u vašoj kolekciji.

Hajde da zajedno otkrijemo šta je muzika ove godine imala da nam ponudi!

Muzika Ludmile Frajt: Nokturna

Izdavač: Mascom Records

Prvo mesto na mojoj listi pripada Ludmili Frajt, jedinstvenom i jednom od najoriginalnijih srpskih kompozitora. Polovinom ove godine objavljen je album sa njenom muzikom pod nazivom Nokturna, što se, po mom mišljenju, savršeno uklapa u suštinu kompozicija koje on obuhvata. Album sadrži sedam dela iz njenog kamernog opusa, pružajući bogat i reprezentativan pregled njenog stvaralaštva.


U muzici, nokturno je forma koja dočarava mirnoću i introspektivnost noći. Velikani ovog žanra, poput Džona Filda i Frederika Šopena, svojim su klavirskim nokturnima kreirali dela koja bude nežne emocije i prizivaju slike idiličnih, setnih noći. Na tragu ove tradicije, Ludmila Frajt koristi noć kao jedan od svojih ključnih umetničkih motiva, dok ujedno kombinuje elemente srpske narodne muzičke tradicije.


Na albumu, kompozicije inspirisane noćnom atmosferom uključuju Pesme noći za ženski hor i kamerni orkestar, Epizode za flautu i klavir, te Tri nokturna za flautu i gitaru. S druge strane, dela nadahnuta narodnom tradicijom obuhvataju Eklogu za kamerni orkestar, Tužbalicu za ženski hor, Dubrovačku liriku za bariton i kamerni ansambl, kao i Da padne dažd za ženski hor i udaraljke.

Svaka kompozicija nosi prepoznatljiv pečat Ludmiline umetničke vizije, otkrivajući svet gde se noć spaja s tradicijom i gde melodije pričaju priče koje traju. Pesme noći evociraju bogatu mistiku noći, pejzaža koji je bio jedno od njenih glavnih nadahnuća. U Tužbalici, Frajt crpi inspiraciju iz drevnih paganskih obreda oplakivanja, dok je Ekloga pravo remek-delo, koje je kompozitor Vlastimir Peričić opisao kao “srpsko Posvećenje proleća”. Dubrovačka lirika donosi zvuke mediteranske renesansne muzike, prenoseći slušaoca u prošlost s istančanim osećajem za atmosferu i detalje.

Uz sve to, ne treba zaboraviti da je Ludmila Frajt bila pionir u srpskoj muzici – prvi kompozitor koji je stvorio elektronsko delo, Asteroidi. Svaka kompozicija na ovom albumu odražava njenu kreativnost, inovativnost i duboku povezanost s različitim aspektima umetnosti.

Nadam se da sam vam probudio radoznalost i želju da čujete ovaj album, jer iza ovih nota krije se svet koji vredi otkriti.

Lucie Horsch: The Frans Brüggen Project

Izdavač: Decca

Holandski blokflautista i dirigent Frans Brigen ostavio je iza sebe izuzetno bogato nasleđe nakon svoje smrti 2014. godine. Kao vodeća figura pokreta za oživljavanje rane muzike, Brigen danas živi kroz brojne snimke, trajni uticaj kao pedagog i svoju ulogu suosnivača orkestra sa starim instrumentima. Njegova zaostavština posebno se ogleda u jednoj od najvećih svetskih zbirki istorijskih blokflauta, koje su izradili najfiniji majstori ranog 18. veka. Ovaj album predstavlja omaž tim instrumentima, ali i omaž samom Fransu Brigenu.


Mlada umetnica Lusi Horš dobila je retku priliku da istraži i svira na instrumentima iz Brigenove impresivne kolekcije. Inspirisana ovom zbirkom, osmislila je ideju da snimi jedinstveni album s pažljivo odabranim repertoarom, prilagođenim individualnim zvučnim karakteristikama 14 Brigenovih blokflauta, izrađenih između 1680. i 1750. godine. Svaki od ovih instrumenata priča svoju priču – njihov karakter oblikuju prirodni drveni materijali i majstorski stilovi njihovih graditelja.


Na albumu se nalazi raznolik repertoar – od Korelijevih koncerata, preko Hajdnovih i Telemanovih kamernih dela, pa sve do Bahovih koncerata i svita, kao i kompozicija Kuprena i drugih francuskih i nemačkih autora.

Album sam otkrio u novembru, kada je i objavljen, i doživeo ga kao pravo muzičko blago. Umetnica mu je pristupila s izuzetnom predanošću i pažnjom, oživljavajući zvuke prošlih vremena na najautentičniji mogući način. Slušanje muzike na starim instrumentima uvek donosi poseban užitak – ona ne samo da zvuči autentično već i poziva slušaoca da zamisli kako je muzika nekada bila izvođena i kako je zvučala u svom izvornom kontekstu.

Isidora Žebeljan: Galeb – pozorišna muzika za dramu A. P. Čehova u režiji Tomija Janežiča

Izdavač: Mascom Records

Ovaj album predstavlja dragoceni biser pozorišne muzike Isidore Žebeljan koji slušaoci pruža priliku da uroni u neka od njenih najsuptilnijih dela.

Ruski vergl, novootkrivena klavirska kompozicija ove autorke, odiše muzičkom snagom koja kao da traje večno, donoseći mir i spokoj. Njegov tok priziva slike beskrajnih ruskih prostranstava prekrivenih teškim slojem snega – tih, zamišljen i pun emotivne dubine.

Na albumu se nalazi i Isidorin rečitativ, muzički zapis u kojem možemo čuti samu kompozitorku dok improvizuje, beležeći trenutak stvaralačke inspiracije. Tu je i njen Bolero, remek-delo koje zauzima posebno mesto u njenom kamernom opusu, simbolizujući njenu kreativnu snagu i prepoznatljiv stil.

Predstava Galeb, čija se muzika nalazi na ovom albumu režirana je od strane slovenačkog reditelja Tomija Janežića, s kojim je Isidora Žebeljan imala izuzetno blisku i plodonosnu saradnju. Ovaj album nije samo muzičko putovanje kroz svet pozorišta, već i svojevrsni omaž jednoj od najvažnijih ličnosti savremene srpske muzike.

Jonas Kaufmann – Puccini: Love Affairs

Izdavač: Sony Classical

U septembru 2024. godine objavljen je dugo očekivani album Jonasa Kaufmana, posvećen obeležavanju stogodišnjice smrti Đakoma Pučinija. Jedan od najpoznatijih i najomiljenijih tenora današnjice, Kaufman, udružio je snage s nekim od najproslavljenijih soprana našeg vremena kako bi snimio najlepše duete iz Pučinijevih opera.


Ulogu Manon Lesko Kaufman deli s Anom Netrebko, s kojom je ostvario brojne nezaboravne nastupe tokom svoje karijere. Tosku izvodi uz Sonju Jončevu, koja mu je nedavno bila partnerka u spektakularnoj produkciji u Areni di Verona. Naslovnu ulogu iz Madame Butterfly tumači Marija Agresta, s kojom će Kaufman krenuti na turneju povodom Pučinijeve stogodišnjice, izvodeći odabrane delove repertoara s ovog albuma.


Posebno upečatljiv trenutak dolazi nakon njihovog izuzetnog uspeha u novoj bečkoj produkciji Turandot u decembru 2023. godine, gde Asmik Grigorijan i Jonas Kaufman sada ponovo udružuju glasove kao tragični ljubavnici u operi Il Tabarro. Malin Bistrom, Kaufmanova partnerka iz predstava La Fanciulla del West u Bavarskoj državnoj operi, ponovo se pridružuje ovom projektu. Kao poseban dragulj, album donosi i debi Jonasa Kaufmana i Preti Jende, koji po prvi put zajedno izvode čuveni ljubavni duet iz La Bohème.

Ovaj album predstavlja pravi muzički biser za ljubitelje opere, Pučinija i Jonasa Kaufmana, ali i za one koji žele da istraže neprolaznu lepotu operskih dueta koji su zauvek oblikovali klasičnu muziku.

Nordic Tales: Emmanuel Bach, Jenny Stern

Izdavač: Willowhayne Records

Iako su Edvard Grig, Einojuhani Rautavara i Jan Sibelijus najpoznatiji po svojim orkestarskim delima i koncertima, izuzetno je zanimljivo čuti muziku koja otkriva intimnije zvučne prostore ovih kompozitora. Takav je album Nordic Tales, na kojem violinista Emanuel Bah i pijanistkinja Dženi Štern predstavljaju pažljivo odabranu muziku za violinu i klavir ovih kompozitora severne Evrope.

U poslednje vreme posebno me privlači otkrivanje dela kompozitora iz Skandinavije i severne Evrope, koji kod nas nisu dovoljno poznati. U tom kontekstu, Rautavara mi je otkriće, dok me Sibelijusova muzika sve više fascinira. Slušajući album Nordic Tales, pronašao sam nove perspektive u stvaralaštvu Griga, Rautavare, Sibelijusa, ali i danskog kompozitora Hansa Abrahamsena.

Grigova Sonata br. 2, op. 13 odiše norveškim duhom, oslanjajući se na stil, ritam i melodijske obrasce norveške narodne muzike. Rautavara, proslavljen delom Cantus Arcticus, u kom koristi snimljene zvuke ptica, na ovom albumu je predstavljen delom Lost Landscapes za violinu i klavir. Ovo delo kroz tri stava istražuje muzička sećanja i atmosfere mesta koja su oblikovala kompozitorovo obrazovanje – SAD, Švajcarsku i Austriju. Svaka lokacija donosi jedinstveni auditivni pejzaž.

Hans Abrahamsen donosi zvuk savremene danske muzike kroz Capriccio Bagateller za solo violinu, delo koje istražuje različite registre i tembre instrumenta kroz četiri kratka, ali efektna stava. Album se završava kompozicijom Danses Champetres, zbirkom od pet karakterističnih komada Sibelijusa, koja istražuje pastoralnu stranu Finske, prožetu njegovim interesovanjem za nacionalno nasleđe.

Nordic Tales nije samo album, već i jedinstveno muzičko putovanje kroz bogatu i raznovrsnu baštinu severnoevropskih kompozitora, koje slušaoca uvodi u slojeve zvuka, sećanja i pejzaža.

Joe Hisaishi in Vienna: Symphony No. 2 & Viola Saga

Izdavač: Deutsche Grammophon

Moja fascinacija japanskim kompozitorom Džoom Hisaišijem traje još od trenutka kada sam prvi put čuo njegovu predivnu i emotivnu muziku za filmove Hajao Mijazakija. Ne mogu ni da izbrojim koliko sam puta preslušao albume sa muzikom iz filmova Gibli studija, a svaki put mi se čine podjednako očaravajuće. Kada sam saznao da Dojče Gramofon najavljuje album Hisaišija sa Simfonijom br. 2 i delom Viola Saga, bio sam pun iščekivanja da čujem njegovu muziku koja nije vezana za filmove.

Slušajući ovaj album i prateći uživo prenose iz Beča na kojima se izvode ova dela, nisam mogao da ne budem oduševljen. Muzika Hisaišija na ovom albumu otkriva njegovu inspiraciju i karakteristični kompozitorski pečat u punom sjaju.


U ovim delima, Hisaiši pokazuje slobodniji i ekspresivniji izraz, prepun inspiracije. Simfonija br. 2 je delo u tri stava, nastalo pod raznovrsnim uticajima – američkom simfonijskom tradicijom 20. veka (posebno Aronom Koplandom i Leonardom Bernštajnom), ali i starom japanskom narodnom melodijom, iz koje se razvija dečija pesma. Ova kombinacija zvučnih utisaka stvara kod slušaoca posebna i bogata osećanja.

Viola Saga je delo snažnog emotivnog izraza. Prvi stav zrači energijom i dinamizmom, svojstvenim za Hisaišijeve najlepše kompozicije za Gibli filmove. Drugi stav je prelep, talasast i harmoničan, sa jasnim uticajem J. S. Baha.


Pustite i uživajte u otkrivanju muzike ovog genijalnog kompozitora, koja nosi u sebi toliko emocija, detalja i inspiracije!

Klaus Mäkelä: Stravinsky: Petrushka; Debussy: Jeux, Prélude à l’Après-midi d’un Faune

Izdavač: Decca

Od kada je u martu ove godine objavljen album na kojem Klaus Makela diriguje Petrušku Stravinskog i Debisijeva dela Jeux i Preludijum za popodne jednog fauna, kritičari su imali podeljena mišljenja o njegovom pristupu tim kompozicijama, rukovodeći Orkestrom iz Pariza. Međutim, moje divljenje njegovom pristupu muzičkim delima ovih kompozitora i dalje traje. U njegovom tumačenju, razmišljanju o kompozitorima i pristupu njihovim delima, i postoji nešto posebno. Makela je uvek spreman da se upusti u nepoznate prostore, donoseći tumačenja koja su možda nekonvencionalna, ali svakako s dubinskim razumevanjem muzičkog sadržaja.


Ovaj album donosi tri kontrastna dela koja su snažno povezana s Parizom. Makela sa velikom pažnjom pristupa živopisnim orkestarskim brojevima Stravinskog, pažljivo ističući predivne detalje koje često zanemaruju druge interpretacije. Maglovita senzualnost Debisijevog Preludijuma i senzacija koju nosi Jeux, u njegovom tumačenju dobijaju raskoš i široku paletu boja.


Album sam slušao više puta tokom godine, uvek tražeći nove segmente muzike koji se razlikuju od drugih interpretacija. Verujte, toga ima mnogo – poslušajte, uporedite sa drugim izvođenjima i uverite se sami.

Bryn Terfel: Sea Songs

Izdavač: Deutsche Grammophon

Brajan Terfel, velški bariton, savršen je izbor za interpretaciju tradicionalnih moreplovskih muzičkih avantura. Ove kratke, melodijske minijature od nekoliko minuta obožavao sam da slušam tokom godine, uživajući u sjajnim interpretacijama Terfela i njegovih kolega, koji su doprinosili tome da se osećam kao da sam na nekoj velškoj pučini. Sama naslovna strana albuma dodatno podstiče ovaj doživljaj.

Ovaj album je pun neotkrivenih muzičkih minijatura koje treba jednostavno doživeti i uživati u njima, jer takav je njihov pravi smisao. Nemam mnogo toga da dodam, osim da sam obožavao da u trenucima dosade pustim makar jednu pesmu – na primer, Drunken Sailor – i da uživam u ovoj muzici.

Vladimir Gligorić: Trajković - Works for Piano

Izdavač: Stradivarius

Klavirska dela srpskog kompozitora Vlastimira Trajkovića sadrže jedinstvene, unikatne muzičke inspiracije kojima je bio posvećen. Srpski pijanista Vladimir Gligorić, posvećeni istraživač i izvođač Trajkovićeve muzike, nije prvi put snimio album posvećen ovom kompozitoru. Na ovom albumu nalaze se tri dela: Zvona, Tri klavirska komada i Tri empromptija.


Postmoderno u svom senzibilitetu, opus Vlastimira Trajkovića svedoči o njegovoj otvorenosti za različite stilske idiome, ali i stalnoj istraživačkoj pokretljivosti u pronalaženju raznovrsnih i sasvim osobenih, savremenih kompozicionih rešenja. Ova tri dela koja se nalaze na Gligorićevom albumu otkrivaju introspektivni svet Trajkovića, u kojem klavir prenosi suptilne, sentimentalne i zvonkaste zvuke.


Album je sjajna početna stanica za istraživanje muzike Vlastimira Trajkovića i pijanizma Vladimira Gligorića, s toga ga preporučujem svima!

Hayato Sumino: Human Universe

Izdavač: Sony Classical

Radovao sam se otkriću muzičkog univerzuma japanskog pijaniste i diplomca inženjerstva Hajata Sumina, koji pripada retkoj grupi umetnika koji se podjednako dobro osećaju i u umetnosti i u nauci. Ovaj album to jasno pokazuje. Njegov debitantski album, Human Universe, predstavlja nešto još ređe: na njemu se nalaze dela Debisija, Forea, Persela, Baha i drugih, mnoga u prelepim novim obradama, uz nove kompozicije inspirisane muzikom prošlosti, kao i originalne kompozicije koje diraju srce. Svaka numera odiše iskrenom lepotom i dubokim osećajem čuda. Suminova izvođenja poseduju poseban kvalitet, teško opisiv, ali uvek prisutan u njegovoj nežnosti, poštovanju prema zvuku i, iznad svega, emocionalnoj iskrenosti.


Interpretacije odlikuju snažan osećaj za zvučne brojeve i Suminovu moć da izazovu različite emocionalne reakcije. Na albumu Human Universe koriste se koncertni i uspravni klaviri. Oba instrumenta prisutna su u Foreovom In Paradisum i u Suminovoj obradi Ravelovog Bolera, gde je filc postavljen između nekih žica i čekića na uspravnom klaviru kako bi se modifikovao zvuk. Sam Sumino istražuje i proučava nove zvučne prostore iz muzike prošlosti, tražeći put do ljudskih osećanja.


Album predstavlja zaista divno polazište za istraživanje ovog mladog umetnika, ali i muzike koju on izvodi. Voleo sam da slušam album u tihim trenucima, u potrazi za mirom.

Previous
Previous

Branka Parlić i Erik Sati: Uspud / Cinema

Next
Next

Digitalni svet klasične muzike: Vodič kroz striming platforme