Digitalni svet klasične muzike: Vodič kroz striming platforme

Najbolje striming platforme za klasičnu muziku u 2024. godini.

Svi smo čuli za Spotify, Deezer, YouTube Music, Tidal ili Apple Music – savršeni saputnici za sve muzičke ukuse. Ali, šta ako ste ljubitelj klasične muzike, onaj koji želi vrhunsku zvučnu jasnoću, bogate kataloge i pristup izvođenjima koji nisu samo hitovi današnjice? Upravo tu na scenu stupaju striming servisi posvećeni isključivo klasičnoj muzici. Zvuči intrigantno?

Pripremite se za vodič kroz odabrane platforme koje su stvorene da vas vode kroz bogatstvo simfonija, opera i remek-dela prošlih vekova, kao i novih izvođenja koja oživljavaju sve ono što klasičnu muziku čini bezvremenom.

Digitalni svet klasične muzike

Vodič kroz striming platforme

Zašto je neophodno imati servise za slušanje isključivo klasične muzike?

Krenimo prvo od odgovora na pitanje - zašto je neophodno da postoje servisi za slušanje isključivo klasične muzike? Odgovor se krije u metapodacima snimaka.

Za slušaoce klasične muzike, veliki izazov predstavljaju metapodaci, odnosno format informacija koji servis čuva o svakom snimku. Tradicionalni format za metapodatke strimovane muzike je izvođač - album - pesma. Ako tražite, na primer, Tom Odell, The best day of my life, sistem pretrage na dominantnim servisima funkcioniše bez problema. Međutim, kada tražite snimak opere Norma Vinćenca Belinija iz 1955. godine, u izvođenju Marije Kalas u milanskoj Skali, ili specifičan snimak Betovenovog Koncerta za klavir br. 3 u c-molu, op. 37, taj format nije dovoljan. Koncert je snimljen od strane preko stotinu različitih pijanista i orkestara u stotinama različitih kombinacija. Zbog toga su striming servisi koji su posvećeni isključivo klasičnoj muzici veoma dobri budući da slušaocima nude priliku da vide sva dostupna izvođenja jednog dela.

Izabrao sam da predstavim striming servise koje smatram najboljim u trenutnoj striming industriji. U pitanju su: Apple Music Classical, Idagio, Symphony.live, Cue.tv, STAGE+, Medici.tv, The Digital Concert Hall i Marquee.tv.

Apple Music Classical

Apple Music Classical

Osnovana na osnovu Apple-ove akvizicije aplikacije Primephonic 2021. godine (i dalje ne mogu da prihvatim da Primephonic-a više nema 🥲, obožavao sam tu aplikaciju), nova aplikacija je suštinski proširenje Apple Music-a, sa sličnim, ali zasebnim interfejsom koji je pojednostavljen i specifično usmeren na klasičnu muziku. Interfejs je lep i osmišljen je tako da istovremeno može da uvede početnike u ovaj žanr, ali i da slušaocima klasične muzike ponudi bogat katalog i opsežne alate za pretragu.

Apple Music Classical omogućava korisnicima da, mnogo lakše nego kod tradicionalnih striming aplikacija, kreiraju plejliste, otkrivaju nove omiljene kompozicije i istražuju sve što žanr klasične muzike nudi. A s obzirom na to da je besplatan za one koji imaju pretplatu na Apple Music, predstavlja odličnu vrednost.

Šta mi je najzanimljivije na Apple Music Classical aplikaciji i zbog čega je ona moj izbor za slušanje klasične muzike?

Apple Music Classical

Booklets

Apple Music Classical aplikacija sadrži sve ključne funkcije jedne muzičke platforme – od početne stranice i pretraživača do opcija za čuvanje albuma u biblioteku, pretrage po imenu kompozitora, nazivu, broju i opusu dela ili tonaliteta. Međutim, jedna od posebnih mogućnosti je opcija koja, pri pretrazi određenog dela, prikazuje različite interpretacije iste kompozicije, objedinjujući izvođenja raznih umetnika. Na ovaj način možete lako preslušavati različita izvođenja iste kompozicije i otkrivati nove umetničke pristupe.

U aplikaciji je nedavno dodata i opcija za čitanje knjižica (Booklets) uz albume, omogućavajući korisnicima da saznaju više o muzici na albumu, izvođačima, kompozitorima i drugim umetnicima koji su doprineli njegovom stvaranju. Ovo jeste jedna od važnijih osobina aplikacije budući da svi koji slušaju klasičnu muziku vole da čitaju priče iza nastanka samog albuma. Katalog se svakodnevno dopunjava novim albumima, koji su prikazani u sekciji New Releases (Nova izdanja) na početnoj strani.

Apple-ova saradnja sa umetnicima

Apple sarađuje sa mnogim orkestrima (Vienna Philharmonic, Concertgebouw Orchestra, San Francisco Symphony, The Metropolitan Opera), umetnicima (Lang Lang, Jeol Eum Son, Hajato Sumino, Aleksandre Taraud, Janik Nezet-Seguin, Niu Niu, Mao Fuhita, Vanesa Vagner, Daniel Barenboim) i izdavačkim kućama (Sony Classical, InFine, Warner Classics, Pentatone) širom sveta, zbog čega aplikacija nudi i ekskluzivne albume dostupne samo na ovoj platformi.

Classical Sessions

Classical Sessions na Apple Music Classical je kolekcija ekskluzivnih, intimnih studijskih izvođenja poznatih muzičara iz sveta klasične muzike. Ove sesije donose jedinstvene interpretacije umetnika, koje se ne mogu pronaći drugde, poput Langa Langa, Katje Bunjatišvili i Hilari Han, pružajući slušaocima sveže, dinamične snimke i poznatih i manje poznatih dela klasične muzike.

Pretraživanje kataloga

Mogućnosti za otkrivanje nove muzike su brojne. Urednici aplikacije kreiraju tematske plejliste (kao što su Artist Playlist, Composer Playlist, i plejliste po instrumentima, stilskim periodima i žanrovima) u kojima se nalaze dela i interpretacije do kojih je teže doći, olakšavajući korisnicima istraživanje manje poznatih dragulja klasične muzike.

Apple Music Classical

Posebno me raduju sekcije Coming Soon (Uskoro stiže) i Hidden Gems (Skriveni dragulji). U prvoj sekciji mogu da pratim albume koji će uskoro biti objavljeni, što mi omogućava da ih unapred sačuvam i dobijem obaveštenje čim postanu dostupni na platformi. Sekcija Hidden Gems otkriva albume koji se “skrivaju” u dubinama arhiva klasične muzike. Zahvaljujući njoj, imao sam priliku da otkrijem dela Grejs Vilijams, Faika Bej Franca Dela Suda, Maksa Anjeva, Jorka Bovena, kao i razne izvođače koje nisam ranije znao.

Pretraživanje muzike u sekciji Browse (Pretraži) moguće je na tri načina: prvo, kroz katalog u kojem možete istraživati dela prema kompozitoru, periodu, žanru, dirigentu, orkestru, solisti, ansamblu ili horu; zatim putem plejlista (kojih zaista ima mnogo); i na kraju, prema instrumentima ili tipu glasa solo pevača.

Plejliste

Ljubitelji pravljenja plejlista imaju potpunu slobodu da kreiraju liste pesama prema muzici koju vole, personalizujući aplikaciju u što većoj meri. Obeležavanjem omiljenih kompozitora, dela ili čak izvođenja, omogućeno je da sve to sačuvate u posebnim sekcijama, što olakšava pristup omiljenim numerama za slušanje.

Zapratite profil Apple Music Classical na društvenoj mreži X i budite u toku sa svim novostima vezanim za aplikaciju i klasičnu muziku, koje svakodnevno stižu – kao što je vest od pre dva dana da je aplikacija sada povezana sa Siri. To znači da možete reći Siri šta želite da vam pusti od klasične muzike, a ona će to automatski pustiti, što do sada nije bilo moguće.

Idagio

Idagio

Idagio je streaming servis koji je veoma sličan Apple Music Classical aplikaciji, nudeći mnogo sličnog sadržaja, poput plejlista i naprednih opcija pretrage koje omogućavaju da se uporede različita izvođenja istih kompozicija. Ovaj servis se ističe velikom bibliotekom klasične muzike, dok je njegov interfejs jednostavan i intuitivan. Korisnicima su dostupne personalizovane preporuke i plejliste i knjižice, a postoji i opcija offline slušanja, što Apple Music Classical još uvek ne nudi.

Jedna od stvari koja čini Idagio posebnim u odnosu na Apple Music Classical je mogućnost gledanja snimaka koncerata i opera uz dodatnu doplatu na osnovnu pretplatu. Ovaj sadržaj omogućava korisnicima da pristupe istorijskim snimcima koji nisu lako dostupni, a takođe imaju priliku da prate uživo prenose koncerata sa različitih mesta u svetu, u zavisnosti od ponude servisa u datom mesecu.

Idagio

Servis se ističe velikom bibliotekom klasične muzike, dok je njegov interfejs jednostavan i intuitivan.

Idagio je dobar izbor za svakog slušaoca klasične muzike koji želi da ima pristup video i audio sadržaju i bogatoj kolekciji visokokvalitetnih snimaka i pažljivo osmišljenih plejlista.

Symphony.live

Symphony.live

Symphony.live je striming servis koji sam otkrio pre nekoliko meseci, i odmah sam počeo da ga koristim. Ono što me je oduševilo kod ovog servisa jeste njegova potpuno posvećenost video sadržaju, a posebno snimcima koncerata orkestara sa svih krajeva sveta. Misija ovog servisa i jeste da ujedini na jednom orkestre iz celog sveta i stvori, a već odlično napreduje u tome, opsežnu kolekciju fascinantnih koncerata, pažljivo odabranih plejlista i detaljnih uvida u programe koncerata.

Saradnja sa orkestrima

Značajan broj orkestara ostvario je saradnju sa ovim servisom. Trenutno, u ponudi se nalaze orkestri poput Cleveland Orchestra, Budapest Festival Orchestra, Czech Philharmonic, Tonhalle-Orchester Zürich, Orchestre symphonique de Montréal, Armenian State Symphony Orchestra, Tasmanian Symphony Orchestra, Sinfónica de Minería, Los Angeles Philharmonic, Royal Concertgebouw Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Danish National Symphony Orchestra i mnogi drugi.

Posebnost ovog servisa su i pažljivo osmišljene plejliste, koje su posvećene određenim kompozicijama ili temama zajedničkim za više dela. Takođe, tu su i videi sa titlovima koji služe kao vodiči kroz muziku, pomažući slušaocu da prati opise kompozicija, kao i priče “iza muzike” koje dodatno obogaćuju uživanje u koncertu. Pored toga, servis nudi i veliki broj dokumentaraca o dirigentima i orkestrima, kao i razgovora sa vrhunskim muzičarima koji prethode koncertima.

Ovaj striming servis je idealan za slušaoce isključivo orkestarske muzike koji žele da prate orkestre iz celog sveta.

Cue.tv

Cue.tv

Cue.tv je striming servis koji je specijalizovan za klasičnu muziku, operu, balet i simfonijsku muziku i slušaocima pruža jedinstveno iskustvo gledanja i slušanja. Ovaj servis omogućava prenos uživo i video na zahtev, nudeći bogat sadržaj, uključujući i svetske onlajn premijere koncerata. Koristim ga već nekoliko godina i vrlo sam zadovoljan njegovim sadržajem.

Cue.tv se izdvaja po personalizovanim plejlistama i preporukama koje korisnicima pomažu da otkriju nove snimke, kompozicije i nastupe prema njihovim muzičkim preferencama.

Visok kvalitet strimovanja

Jedna od ključnih karakteristika Cue.tv-a je visokokvalitetno strimovanje, dostupno na različitim uređajima, uključujući računare, tablete, pametne telefone i pametne televizore. Servis nudi fleksibilne opcije pretplate sa mesečnim ili godišnjim planovima, čineći ga dostupnim široj publici koja je strastvena u vezi sa klasičnom muzikom i želi da istražuje obiman izbor izvođenja.

Uz Cue.tv možete pratiti izvođače iz celog sveta, gledati ekskluzivne nastupe, a servis nudi i dodatni sadržaj poput dokumentaraca posvećenih poznatim dirigentima, orkestrima, kao i razgovore sa muzičarima koji pružaju uvid u proces stvaranja muzike. Ovo je idealan servis za sve koji žele da se povežu sa orkestarskim i operskim svetom na globalnom nivou.

Uz Cue.tv možete pratiti izvođače iz celog sveta, gledati ekskluzivne nastupe.

Zahvaljujući ovom servisu imao sam priliku da vidim mnogo istorijskih, značajnih snimaka važnih i legendarnih umetnika. Moguće je pretraživanje prema kompozitorima, kao i prema samim kompozicijama i institucijama koje su deo ovog servisa. Zanimljivo je i to da servis nudi mogućnost gledanja koncerata različitih festivala, kao što su: Festival della Valle d’Itria, Festival Donizeti Bergamo, Festival Puccini Torre del Lago i sl.

Interesantno je da pomenem i to da servis ima i pojedine snimke dramskih predstava koje imaju svoje pandane u operskim ostvarenjima.

The Digital Concert Hall

The Digital Concert Hall

Digital Concert Hall Berlinske filharmonije je nešto poznatiji poznatiji striming servis među slušaocima klasične muzike.

On predstavlja virtuelnu koncertnu salu Berlinske filharmonije na internetu. Na njoj možete pratiti orkestar uživo iz Filharmonije u Berlinu, s više od 30 prenosa svake godine. Nekoliko dana nakon svakog prenosa, snimak koncerta postaje dostupan za gledanje u arhivi. Na ovaj način, Digital Concert Hall gotovo u celini dokumentuje umetnički rad Berlinske filharmonije i njenih muzičkih partnera – od glavnog dirigenta Kirila Petrenka, do poznatih gostujućih dirigenta i solista.

STAGE+

STAGE+

STAGE+ je platforma koja je osnovana pre nekoliko godina i ima potencijal da potpuno promeni način na koji slušaoci klasične muzike doživljavaju ovu vrstu umetnosti. Nudi sveobuhvatan striming servis prilagođen potrebama slušalaca, sa bogatim video i audio sadržajem.

Sa širokom bibliotekom koja obuhvata uživo prenose i audio albume, STAGE+ pruža jedinstveno iskustvo audio slušanja muzike i gledanja snimaka koncerata ili uživo prenosa. Platforma nudi sve, od legendarnih, klasičnih simfonija do savremenih kompozicija, a sve to u visokom kvalitetu.

Prednosti platforme

Glavne prednosti STAGE+ servisa su izuzetno dobar kvalitet zvuka, video u visokoj rezoluciji, i ekskluzivan sadržaj koji omogućava publici da se još više poveže sa svetom klasične muzike. Ova platforma je osnovana od strane jedne od najpoznatijih izdavačkih kuća u Nemačkoj – Deutsche Grammophon, zbog čega sadrži značajnu arhivu albuma i umetnika koji su snimali i izdavali materijale u okviru njenog izdavaštva.

Kvalitet snimaka je vrhunski i doživljaj slušanja je gotovo identičan onom uživo, čineći ovu platformu izuzetnim resursom za ljubitelje klasične muzike.

Marquee.tv

Marquee.tv

Marquee.tv je platforma koju je Financial Times opisao kao „Netflix za umetnost“, i u neku ruku, zaista to i jeste. Ovaj servis nudi širok spektar sadržaja, uključujući video snimke dramskih predstava, dokumentarce, balet, klasičnu i džez muziku, operu, ali i ekskluzivne snimke iza scena.

Marquee.tv sarađuje sa mnogim prestižnim institucijama širom sveta, zbog čega je njegov katalog izuzetno raznovrstan. U njemu se mogu naći snimci iz Metropoliten opere, kao i dramske predstave iz Kraljevskog pozorišta u Londonu, među mnogim drugim sadržajima.

Da biste stekli najbolji uvid u bogatstvo sadržaja, potrebno je da sami pretražujete katalog, jer je on vrlo obiman i ponekad razuđen – baš kao i sam Netflix.

Medici.tv

Medici.tv

Medici.tv se prepoznaje se kao pionir i vodeći kanal za klasičnu muziku na svetu. Svake godine, ponosno donosi više od 150 izuzetnih uživo nastupa najboljih umetnika i ansambala globalnim slušaocima muzike. Ova platforma sadrži najveći fond video kataloga u industriji klasične muzike, sa više od 4.000 koncerata, opera, baleta, dokumentaraca, majstorskih kurseva i džez programa koji su dostupni za strimovanje u HD rezoluciji.

Muzički festivali i takmičenja

Medici.tv zaista nudi impresivan sadržaj. Redovno ga koristim za gledanje koncerata i opera, a povremeno uživam i u džez koncertima koji čine pravi dragulj ove platforme. Međutim, ono što želim posebno da istaknem kao veliki plus Medici.tv su festivali i takmičenja koja se uživo strimuju tokom godine. Jedan od najpoznatijih evropskih festivala – Verbier – možete pratiti svako leto upravo na ovoj platformi. Pored toga, tu su i razna takmičenja koja se mogu pratiti iz udobnosti svog doma, u bilo kom trenutku.

Medici.tv sarađuje sa brojnim orkestrima i operskim kućama širom sveta. Među partnerima su prestižne institucije kao što su Bečka filharmonija, Milanska Skala, Nacionalna opera iz Pariza, Kovent Garden, Festival u Salcburgu i mnogi drugi.

Tokom oslednjih nekoliko godina, Medici.tv se razvio u bogatu kolekciju snimaka koja se svakodnevno dopunjuje. Oni takođe priređuju projekte koji imaju edukativnu vrednost za slušaoce, poput snimaka master klasova umetnika kao što su Džojsi DiDonato, Tomas Ades, Alfred Brednel, Tomas Hampson i drugi.

Bonus video: Niz arija iz Mocartovih opera

Medici.tv je ponosno objavio da na njihovom servisu mogu da se pogledaju svih 23 opera.

Pogledajte još i sledeće servise

U nastavku ću ukratko predstaviti i striming servise koje ne koristim, ali za koje znam da postoje i da imaju određeni broj (zadovoljnih) korisnika.

Presto Music

Pokrenut je 2023. godine od strane dugogodišnjeg prodavca CD-ova i notnih zapisa. Ovaj servis takođe sadrži opširne metapodatke prilagođene klasičnoj muzici. Ono što ga posebno izdvaja jeste što mnoge snimke prate recenzije iz štampe i informacije o nagradama, što korisnicima olakšava snalaženje među brojnim dostupnim opcijama za dela koja su često snimana.

Spotify

Prva i najrasprostranjenija muzička aplikacija za strimovanje sa „neograničenim slušanjem.” Ovde je uključena jer je još uvek najveća i ima najširu kompatibilnost sa različitim uređajima. Ipak, nema posebne funkcije namenjene klasičnoj muzici.

Tidal

Aplikacija nudi opcije za kvalitetniji zvuk i bogat izbor pažljivo osmišljenih plejlista, uključujući i one sa klasičnom muzikom.

Amazon Music Unlimited

Vredi istražiti kako biste videli šta tehnološki gigant, poput Amazona, nudi. Glavna karakteristika ove platforme jeste relativno veliki prikaz omota albuma u rezultatima pretrage: ako se sećate kako izgleda originalni omot snimka, njegova pretraga dobro funkcioniše.

Next
Next

Retrospektiva 56. Bemus-a