Šta se sluša tokom oktobra?
Stigao je prvi oktobar, a s njim i početak nove koncertne sezone u Beogradu i drugim mestima. Fenomenalni svečani koncert Jonasa Kaufmana, održan prvog oktobra, u pratnji Vojvođanskog simfonijskog orkestra otvorio je 56. Bemus festival, dok je istog dana Narodno pozorište obeležilo početak svoje operske sezone izvođenjem Verdijeve opere Simon Bokanegra. U četvrtak, 26. septembra, ciklus koncerata Studio Slavenski otvoren je koncertom trija Pokret u Legatu Josipa Slavenskog, započevši novu sezonu i u Legatu Slavenskog. Dan kasnije, 27. septembra, Beogradska filharmonija otvorila je svoju sezonu maratonom posvećenom Volfgangu Amadeusu Mocartu. Četrdeset i treća sezona koncerata u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti počinje u četvrtak, 3. oktobra, u 18 časova, muzikom akademika i kompozitora Ivana Jevtića. Istog dana, 3. oktobra, startuje i 33. Međunarodna tribina kompozitora. Šestog oktobra počinje i jubilarna, 75 sezona, Pozoriša na Terazijama.
S obzirom na bogatstvo događaja i njihove paralelne termine, kako bih vam olakšao izbor, u ovom tekstu izdvajam najznačajnije koncerte koje smatram da ne bi trebalo da propustite tokom oktobra.
Koncerti
33. Međunarodna tribina kompozitora
U okviru 33. Tribine kompozitora, poseban akcenat stavljen je na koncerte posvećene muzici srpskih kompozitora, koji ove godine zauzimaju veći prostor nego inače. Ljubitelji savremene srpske muzike imaju priliku da biraju između više koncerata. Prvi u nizu održava se u četvrtak, 3. oktobra, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine, sa delima Bratislava Petkovića, Rajka Maksimovića, Milane Stojadinović – Milić, Vasilija Mokranjca i Srđana Hofmana. Dan kasnije, 4. oktobra, u Velikoj Sali Studentskog kulturnog centra, održaće se koncert Ogledala: muzički svet Srđana Hofmana, posvećen 80-godišnjici kompozitorovog rođenja. Na programu su dela Hofmanovih studenata, posvećena ovom uglednom kompozitoru.
Klavirsko stvaralaštvo Vladana Radovanovića biće predstavljeno u nedelju, 6. oktobra, u Hrišćanskoj adventističkoj crkvi, u izvođenju više pijanista. Svečano zatvaranje festivala održaće se u utorak, 8. oktobra, u Muzeju nauke i tehnike, kada će publika imati priliku da čuje dela srpskih kompozitora različitih generacija, poput Vladimira Tođića, Tatjane Milošević Mijanović, Igora Andrića, Ane Kazimić, Branke Popović, Draška Adžića, Dragane Jovanović i Isidore Žebeljan.
Ulaz na sve koncerte je besplatan, a detaljan program Tribine možete pronaći na linku ispod.
Beogradske muzičke svečanosti
Ovogodišnji Bemus festival donosi izuzetno raznolik program, a izdvajam nekoliko koncerata koji zaslužuju posebnu pažnju. U utorak, 15. oktobra, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine, ne propustite koncert dvoje izuzetnih srpskih violončelista – dvadesetdvogodišnjeg Petra Pejčića, koji gradi međunarodnu karijeru i nosi titulu najmlađeg laureata Internacionalnog takmičenja Kraljica Elizabeta, i Maje Bogdanović, jedne od najistaknutijih violončelistkinja današnjice. Uz pratnju pijanista Dmitra Semikrasa i Nine Gvetadze, izvešće dela različitih kompozitora.
U sredu, 16. oktobra, u Sali Beogradske filharmonije, koncert ansambla Metamorfozis osmišljen je kao omaž kompozitoru Zoranu Eriću. Zatim, 19. oktobar donosi koncert Simfonijskog orkestra RTS-a pod dirigentskom palicom novoimenovanog šefa-dirigenta Srbe Dinića, koji će izvesti program sa delima Žaka Ibera i Riharda Štrausa. Biće zanimljivo pratiti dinamiku između orkestra i novog dirigenta.
Za ljubitelje kamerne muzike, 22. oktobra u Sali Beogradske filharmonije, violinistkinja Julija Hartig i pijanistkinja Rajneke Brukhans izvešće program sa kompozicijama sa njihovog CD-a Dark Velvet, na kojem su dela Isidore Žebeljan, Veljka Nenadića, Kaliope Cupaki, Žorža Eneskua, Tibora Hartiga i Aleksandre Vrebalov.
Ulaznice su dostupne na biletarnicama ustanova u kojima se koncerti održavaju, a detaljan program ovogodišnjeg Bemus-a možete pogledati na linku ispod.
Beogradska filharmonija
Beogradska filharmonija ima još dva koncerta do kraja oktobra, a posebno želim da izdvojim koncert koji će se održati u petak, 25. oktobra, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine pod nazivom Prljavi ples. Ovaj događaj je posebno interesantan jer je ples glavna tema koncerta. Akordeonistkinja Ksenija Sidorova, koja je već 2023. godine osvojila beogradsku publiku, ovog puta će izvesti Horizonte savremene bugarske kompozitorke Dobrinke Tabakove, Tri balade Fazila Saja i dinamičnu Histeriju Pjetra Rofija. Pored ovih dela, na programu su i klasični komadi poput Ponkijelijevog Plesa satova, Ravelovog Bolera i Štrausovog Salominog plesa iz opere Saloma. Orkestrom će dirigovati Gabrijel Felc.
Karte za koncerte Beogradske filharmonije su pretplatničke, ali često se sat vremena pre koncerta pusti ograničen broj karata za stajanje. Ne zaboravite da prisustvujete uvodnom predavanju muzikološkinje Maje Čolović Vasić o programu koncerta, koje počinje u 18:30 u Muzičkoj galeriji.
Galerija Srpske akademije nauka i umetnosti
Koncerti u Galeriji SANU održavaju se svakog ponedeljka i četvrtka u 18 časova, a među njima bih posebno istakao nekoliko nastupa. Preporučujem koncert pijaniste Ukija Ovaskainena, koji će u četvrtak, 10. oktobra, izvoditi dela Ludviga van Betovena – prava poslastica za ljubitelje klavirske muzike. Takođe, ljubitelji srpske muzike ne bi trebalo da propuste koncert u četvrtak, 3. oktobra, kada će na programu biti dela kompozitora Ivana Jevtića. Izvođači su sopran Ana Gvozdenović, pijanista Vladimir Gligorić, uz Jovana Savića (truba) i Sanju Marić (flauta).
Još jedan koncert koji preporučujem je onaj u četvrtak, 31. oktobra, na kojem će nastupiti Jana Jovanović (sopran), Simonida Jovanović (flauta) i Kristina Sočanski (klavir). Na programu će se naći dela Edvarda Smaldonea, Anje Gnjatović, Ljubice Marić i Dejana Despića – savršen izbor za one koji uživaju u savremenim i domaćim kompozicijama.
Koncerti su besplatni, a ceo program pogledajte na linku ispod.
Kolarčeva zadužbina
Kolarčeva zadužbina već godinama uspešno organizuje ciklus koncerata pod nazivom Kolarac, tvoj svet muzike. U okviru ovog prestižnog ciklusa, 31. oktobra, publika će imati priliku da uživa u klavirskom resitalu pod nazivom Kad bi Šopen govorio, koji će izvesti Lukas Geniušas i Kosta Jakić. Pored dela Šopena, na programu će biti i kompozicije Franca Lista, kao i savremenog američkog kompozitora i pijaniste Frederika Rževskog, što obećava veče ispunjenu raznolikošću i virtuoznošću.
Beograd Šopen fest
Ovogodišnji, 13. Beogradski Šopen fest, posvećen je pijanistima različitih generacija, koji će na poseban način oživeti dela Frederika Šopena. Jedan od nastupa koji ne smete propustiti je koncert mladog, talentovanog pijaniste Vuka Božilovića, pod nazivom Apsolutno Šopen, koji će se održati u Sinagogi u Novom Sadu, u ponedeljak, 7. oktobra u 19 časova. Njegova interpretacija obećava nezaboravno muzičko iskustvo. Preporučujem i resital američke pijanistkinje Kejt Liu, koji će se održati u subotu, 5. oktobra u 20 časova u Sali Beogradske filharmonije, gde će izvoditi dela Frederika Šopena i Roberta Šumana.
Legat Josipa Slavenskog
U nastavku koncertne sezone Studio Slavenski nikako ne bi trebalo propustiti koncert Beogradskog gudačkog kvarteta u četvrtak, 31. oktobra od 19 časova. Program će biti naknadno obavljen. Ulaz je slobodan.
Operske i baletske predstave
Narodno pozorište u Beogradu
Za sve ljubitelje Verdijeve muzike, opera Simon Bokanegra svakako je nezaobilazna preporuka. Nova produkcija, realizovana u prošloj sezoni u režiji Marija Pavlea del Monaka, pod dirigentskom palicom Đorđa Pavlovića, donosi novo tumačenje ove opere. Radnja je smeštena u 14. vek, a kroz političke i porodične spletke u Đenovi pratimo Simona Bokanegru, bivšeg pirata koji postaje dužd. Suočen je s brojnim izazovima, od potrage za izgubljenom kćerkom Amelijom do sukoba s rivalskim plemićima. Opera odiše dramatičnom muzikom, složenim karakterima i univerzalnim temama moći, oproštaja i lične tragedije. Izvođenje je zakazano za četvrtak, 3. oktobra u 19 časova. Takođe, ne propustite ni gostovanje Hrvatskog narodnog kazališta iz Zagreba sa operom Ero s onog svijeta Jakova Gotovca, u sredu, 16. oktobra od 19.30 časova.
Ceo repertoar pogledajte na linku ispod.
Srpsko narodno pozorišta u Novom Sadu
Srpsko narodno pozorište nudi bogat i raznovrstan repertoar, a izdvajam dve predstave koje će obeležiti oktobar – operu Evgenije Onjegin i balet Uspavana lepotica Petra Iljiča Čajkovskog, pod dirigentskom palicom Mikice Jevtića. Ova dva remek-dela Čajkovskog su stubovi klasičnog operskog i baletskog repertoara, i s obzirom na profesionalizam ansambla SNP-a, verujem da će pružiti nezaboravno iskustvo ljubiteljima ovih umetnosti. Evgenije Onjegin je na repertoaru 19. i 21. oktobra, dok će Uspavana lepotica biti izvedena 9. i 15. oktobra.
Ceo repertoar pogledajte na linku ispod.
Pozorište na Terazijama
Mjuzikl Flashdance u Pozorištu na Terazijama jedan je od događaja koji ovog oktobra ne smete propustiti. Fantastična ekipa glumaca, igrača i pevača okupljena je za ovu produkciju pod dirigentskom palicom Vesne Šouc, dok režiju potpisuje Vladan Đurković. Pozorište na Terazijama, jedino u Srbiji posvećeno isključivo mjuziklu, brzo rasprodaje karte, stoga požurite na blagajnu da obezbedite svoje mesto.
Ceo repertoar na linku ispod.
Opera i teatar Madlenianum
Ovog oktobra u Madlenianumu ne propustite dugo najavljivano gostovanje nemačke opere Vampir Hajnriha Maršnera, koja se po prvi put izvodi u Srbiji. Ova produkcija, pod dirigentskom palicom Maksima Valjkova, dolazi iz opere Sankt Peterburga, a reditelj predstave je Narodni umetnik Rusije Jurij Aleksandrov. Vampir je nemačka romantična opera prožeta gotskim motivima. Predstava će se održati u sredu, 16. oktobra.