Fenomenalni koncert Marte Argerič, SO RTS i dirigenta Luisa Gorelika

 

Osam meseci nakon što je iznenada, a zbog zdravstvenih okolnosti, otkazala koncert kojim je oktobra 2021. godine trebalo da otvori BEMUS, pijanistkinja Marta Argerič je došla u Beograd i na Kolarcu 9. jula 2022. godine zajedno sa Simfonijskim orkestrom RTS-a i dirigentom Luisom Gorelikom održala nezaboravan koncert.

Prvi deo koncerta obuhvatilo je izvođenje Simfonije br. 4 Gustava Malera u kojoj je kao solista u četvrtom stavu nastupila sopran Marija Jelić. U drugom delu, Marta Argerič je svirala Koncert za klavir i orkestar u Ge-duru Morisa Ravela, jedan od tri klavirska koncerta po kojima je pamti publika širom sveta.

Izvođenje Malerove Simfonije br. 4 bilo je pažljivo osmišljeno i pripremljeno od prvog do četvrtog stava. Isticanje pojedinih grupa instrumenata, sola, razgovori između instrumenata, bilo je dobro oblikovano i, u saradnji dirigenta i orkestra, sjajno interpretirano. Pojedina tonski neprecizno izvedena mesta nisu previše smetala, budući da se zaista činilo da ona nisu nastala kao posledica nepripremljenosti članova orkestra, već u trenutku, možda kao posledica dugog trajanja simfonije koja se, inače, retko može čuti na našim prostorima. Sopran Marija Jelić nije ostavila poseban utisak. Štaviše, njena interpretacija nije ni na koji način doprinela da se tok četvrtog stava muzički oplemeni. Orkestar i dirigent su sami vešto vodili muziku, fraze i dramaturgiju cele simfonije.

Nastup Marte Argerič u drugom delu koncerta bio je fantastičan i nezaboravan. Publika ju je dočekala višeminutnim ovacijama, što je dodatno uzburkalo već ekstatičnu atmosferu u sali Kolarčeve zadužbine koja je bila popunjena do poslednjeg mesta. Marta Argerič svira fenomenalno, muzikalno, slobodno, energično, prirodno i rasterećeno što ne treba dodatno pojašnjavati. Ono što će ostati urezano u sećanje je njena saradanja sa orkestrom i dirigentom. Marta pažljivo prati i komunicira sa instrumentima iz orkestra, sa određenim grupama instrumenata u konkretnim situacijama i, čini se, kao da na taj način postaje jedno biće sa orkestrom.

Interpretacija Ravelovog Koncerta za klavir i orkestar u Ge-duru Marte Argerič konačno je zazvučala i na Kolarcu. Iako su i muzički i tehnički sva tri stava ovog koncerta izvedena fenomenalno, težište je, čini se, ostalo na drugom stavu. Pozicioniranje Nine Ćosić, članice orkestra koja je svirala engleski rog, odmah pored klavira, doprinelo je tome da ove dve umetnice stvore kontemplativnu, intimnu atmosferu u izvođenju emotivnog i dirljivog drugog stava Ravelovog koncerta. Tokom njegovog trajanja stvorila se posebna aura između izvođača i publike koja je celu salu transportovala u svet u kom svaka sekunda traje kao večnost i u kom ne postoji ništa drugo osim Ravelove muzike i umetnika koji je interpretiraju.

Na kraju koncerta Marta je, uz značajan podsticaj dirigenta, publici poklonila tri bisa. U okviru prvog je ponovo odsviran treći stav Ravelovog koncerta, a zatim je Marta sama izvela Gavotu iz Engleske svite u ge-molu Johana Sebastijana Baha i Šumanovu klavirsku minijaturu Von fremden Ländern und Menschen iz Dečijih scena, op. 15.

Još jedna značajna stvar će ostati urezana u pamćenje nakon ovog koncerta. Ona se tiče neverovatne snage koju su članovi Simfonijskog orkestra RTS-a pokazali u saradnji sa dvoje sjajnih umetnika – Marte Argerič i Luisa Gorelika. U izvođenju Malerove simfonije i Ravelovog koncerta osetila se specifična energija koju su muzičari u orkestru nosili u svakoj odsviranoj noti, frazi i temi, a sve zahvaljujući prilici da sarađuju sa sjajnim umetnicima koji su ih svojim plemenitim odnosom prema muzici inspirisali i podstakli da i sami budu i ostanu na visini zadatka. Magija muzike i umetnika, između ostalog, krije se i u tome.

Previous
Previous

Duhovno putovanje – autorski koncert Igora Andrića

Next
Next

Uroš Adamović (violina) i Duša Jovanović (violončelo)