Duhovno putovanje – autorski koncert Igora Andrića
U okviru programskog luka Kaleidoskop kulture Evropske prestonice kulture Novi Sad, u petak 16. septembra 2022. godine u Kulturnoj stanici Svilara održan je autorski koncert kompozitora Igora Andrića. Na koncertu su izvedena dela iz Andrićevog opusa kamerne i solističke muzike, a interpretirali su ih Sanja Vukadinović (flauta), Jana Simić (violončelo), Milica Zakić (klavir), Miodrag Đorđević (harmonika) i sam kompozitor (bariton i klavir).
Igor Andrić, iako mlad, posmatrano iz konteksta muzike koju komponuje i uspesima koje beleži u svojoj biografiji, po mojoj ličnoj proceni važi za jednog od kompozitora mlađe generacije koji ima svoj autentičan kompozitorski stil koji se u kompozicijama oslanja na impresionističku tradiciju obavijenu tradicionalnim, odnosno narodnim bojama, melodijama i ritmovima. Diplomirao u klasi Isidore Žebeljan na Fakultetu muzičke umetnosti, trenutno je student doktorskih studija i asistent na Katedri za kompoziciju. Muzika Igora Andrića se izvodi širom Evrope (Francuska, Nemačka, Italija), Rusije i Kine, pa i ne čudi činjenica da od 2021. godine ima i ekskluzivnog izdavača svojih kompozicija, i to Universal Edition iz Austrije.
Na koncertu Duhovno putovanje izvedeno je sedam kompozicija Igora Andrića koje su po svojim trajanjima uglavnom kratke, ali koje na tom malom muzičkom prostoru reprezentuju unikatnost Andrićevog muzičkog jezika. Njegova jedinstvenost se naročito čuje u vezirovoj muzici za flautu i harmoniku Taraf de Haidouks (originalna verzija je pisana za violinu i čembalo) u kojoj su bogatstvo ritma i izuzetno briljantna i inventivna melodika flaute pokazali muzikalnost samog kompozitora. Još jedna takva kompozicija je i Nabrajalica, za klavir koju je sjajno izvela Milica Zakić. Istovremeno jako virtuozno delo, ono obiluje jarkim iskričavim bojama i izazovnim ritmičkim zapletima, koje je svojom istančanom tehnikom i muzikalnošću interpretirala sama pijanistkinja.
Dva Trija, oba originalno pisana kao Klavirska trija br. 1 i br. 2, na ovom koncertu su izvedena u verziji za flautu, violončelo i klavir. I pored toga što ove kompozicije zvuče u obe verzije uspešno, flautistkinja Sanja Vukadinović svojim interpretacijama daje poseban, nov i svež zvuk ovim kompozicijama. Iako meni lično draži Trio br. 1 zbog svog nostalgičnog osvrta na muziku 20. veka, Trio br. 2 sadrži dragoceni drugi stav koji predstavlja kontemplativno polje. Zajedno sa flautistkinjom Sanjom Vukadinović i violončelistkinja Jana Simić i pijanistkinja Milica Zakić su fantastično izvele oba Trija.
Svitu za harmoniku Taraf de Haidouks tehnički i muzički je veoma dobro interpretirao harmonikaš Miodrag Đorđević. On je veoma efektno izveo sve situacije zapisane u partituri kompozicije, a koje su obojene tamnijim bojama i mračnijom atmosferom u odnosu na prethodna dela.
Dve kompozicije u čijim je izvođenjima i sam kompozitor učestvovao su Misterije, svita za klavir iz koje je Andrić interpretirao samo prvi stav i Ego sum abbas, solo pesma za bariton i klavir (izvedena sa harmonikom umesto klavirom). Prva kompozicija je otvorila i dala muzički impuls u kom će se kretati sam koncert, dok je druga kompozicija, komponovana za vreme studija na tekst preuzet iz Karmine Burane Karla Orfa, prikazala nedovoljno iskristalisanu muzičku misao.
Na koncertu Duhovno putovanje napravljen je presek kamerne i solističke muzike iz opusa Igora Andrića. Međutim, on je istovremeno otvario široko polje Andrićeve muzike koja svoj punu moć dobija u većim formama, odnosno orkestarskim kompozicijama. Ta linija od žanrova kamerne i solističke muzike, do žanra koncerta u delima kao što su, na primer, Raskovani Prometej ili Koncert za dva klavira i orkestar – kompozicije koje su premijerno izvedene u protekle dve godine i u kojima Andrić pokazuje sjajan osećaj za orkestraciju – reprezentuju Andrićevu dosadašnju razvojnu kompozitorsku putanju. Istovremeno, sva navedena dela pokazuju da Igor Andrić među srpskim kompozitorima i mlađe i starije generacije jeste muzički prepoznatljiv i unikatan. Važno je još jednom pomenuti fantastične izvođače kod kojih se vidi da vole muziku Igora Andrića, i čije intepretacije doprinose da Andrićeva muzika zvuči izvanredno.