Lucidnost i maštovitost: Koncert kamerne muzike Veljka Nenadića
U savremenoj srpskoj muzici se među mlađom generacijom kompozitora izdvojilo nekoliko stvaralaca sa prepoznatljivim muzičkim stilom. Među njima je Veljko Nenadić, dvadesetšestogodišnji kompozitor, orguljaš i pijanista, koji je studirao kompoziciju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi Isidore Žebeljan, a trenutno pohađa doktorske studije u klasi Draška Adžića.
Njegova biografija obuhvata značajna priznanja za kompoziciona ostvarenja: prva nagrada na 6. Internacionalnom takmičenju horskih kompozicija Enio Morikone, pobeda na kompozitorskom takmičenju Bela Bartok, prva nagrada na Međunarodnom takmičenju za kompozitore Jeunesses Musicales International u Briselu, prvo mesto na takmičenju New Music Generation u Kazahstanu, specijalna nagrada na Međunarodnom takmičenju Češkog radija za novu orguljsku muziku – da pomenemo samo neka.
Koncert kamerne muzike održan u Sali Beogradske filharmonije bio je pravo muzičko putovanje kroz lucidnost i maštovitost stvaralaštva ovog kompozitora, koji brižljivo oblikuje svoje ideje. Muziku Veljka Nenadića odlikuje sjajna komunikacija sa publikom i izvođačima. Njegove kompozicije otkrivaju bogate slojeve inspiracije – od arhetipskih motiva do uticaja stvaralaca bliskih njegovom izrazu, odjeka dalekog Istoka – ali i jedinstveni amalgam zvuka koji Nenadić oblikuje na sebi svojstven način. Njegova muzika je istovremeno otvorena za kreativnu igru, ali i duboko promišljena, sa kompleksnim muzičkim slojevima.
Nenadić na inovativan način tretira instrumente, koristeći njihove izvođačke mogućnosti do krajnjih granica i postavljajući izvođačima visoke izazove i kreativne potencijale za ispoljavanje sopstvene muzikalnosti i muzikalnosti samih Nenadićevih dela. Ritmički i melodijski kompleksne strukture zahtevaju kreativnost i virtuoznost, dok upotreba retkih udaračkih instrumenata otvara novu dimenziju muzičkog doživljaja, podstičući slušaočevu maštu i stvaranje zvučnih slika.
Program koncerta
Program koncerta obuhvatao je dela nastala u različitim fazama Nenadićevog stvaralaštva: Reminiscencije II za violinu i violončelo, Toward the Horizon za flautu, klavir i elektroniku, Haiku IV za flautu, violu, harfu i udaraljke, Haiku V za pikolo, udaraljke i elektroniku, Festa na Lua za solo gitaru, Pohvala Jarilu, spev za pikolo i alt flautu, Trag za sopran, violončelo i klavir i Dva stava za dve violine i klavir.
Inspiracije koje se prepoznaju u delima protežu se od kolorističke suptilnosti Takemicuovih dela i ritualnog karaktera u kompozicijama Dva stava, Haiku IV i Haiku V, do kompozitorskih omaža u kompozicijama Festa na Lua (posvećena Ermatu Paskualu, Miltonu Nasimentu i Ekbertu Žismontiju), Pohvala Jarilu (Enriku Josifu) i Reminiscencije II. Karakteristični principi Nenadićeve koncepcije muzičkog toka, poput progresivnog ubrzanja i usložnjavanja muzičke fakture, posebno su izraženi u kompoziciji Trag. S druge strane, delo Toward the Horizon pruža slušaocima suptilno istraživanje višedimenzionalne zvučnosti, vešto ostvarene kroz spoj elektronike, flaute i klavira.
Izuzetni muzičari
Nenadić je okupio izuzetne muzičare koji su na nadahnut način predstavili njegov opus kamernih dela. Nastupili su sopranistkinja Marta Mezei, flautistkinja Snježana Pavićević, violinistkinje Mirjana Nešković i Jelena Dimitrijević, violista Boris Brezovac, violončelista Kristof Jan, gitarista Miloš Janjić, harfistkinja Gorana Ćurgus, perkusionista Ivan Marjanović i sam kompozitor kao pijanista.
Sopranistkinja Marta Mezei oduševila je svojom interpretacijom kompozicije Trag, izražavajući svaku tonalnu nijansu svojim britkim i stabilnim glasom. Violončelista Kristof Jan uneo je suptilnu introspekciju u svaku svoju frazu. Harfistkinja Gorana Ćurgus doprinela je raskošnom zvučnom pejzažu u delu Haiku IV, dok je violista Boris Brezovac impresionirao bogatstvom zvuka i izražajnošću, pružajući stabilan i vibrantan oslonac ansamblu.
Violinistkinje Mirjana Nešković i Jelena Dimitrijević istakle su se izuzetnom virtuoznošću, čijom su preciznošću i tehničkom briljantnošću oplemenile svaki trenutak zajedničkog muziciranja. Gitarista Miloš Janjić uneo je živopisnu energiju u razigrano delo Festa na Lua, hvatajući sav njegov temperament i šarm. Flautistkinja Snježana Pavićević maestralno je izvela delove za pikolo i alt-flautu, dajući im prodornu jasnoću i lirsku nežnost. Perkusionista Ivan Marjanović doprineo je bogatstvu zvuka, stvarajući atmosferu nalik udaljenim japanskim pejzažima kroz efektno korišćenje udaraljki. Kao pijanista, sam kompozitor Veljko Nenadić nadahnuo je publiku svojim sviranjem, naglašavajući dubinu i kompleksnost sopstvenog stvaralaštva.
Bonus video
〰️
Bonus video 〰️
Veljko Nenadić: Dva stava - Impromptu and Perpetuum Mobile, za dve violine i klavir