Olivije Mesijan i njegovi sledbenici – Studio Slavenski

Šesti koncert iz ciklusa Studio Slavenski nosio je naziv Olivije Mesijan i njegovi sledbenici. Program je bio osmišljen tako da obuhvati dela srpskih kompozitora koji su se, u različitim fazama svog obrazovanja, usavršavali ili studirali kod jednog od najuticajnijih kompozitora 20. veka – Olivijea Mesijana. Muzikolog Nemanja Sovtić koncipirao je program na način koji je omogućio da se njihova dela sagledaju u kontekstu Mesijanovog umetničkog i pedagoškog uticaja. Na repertoaru su se našla tri ciklusa pesama: Probuđene senke Dušana Radića, Iz ničije zemlje Mirjane Živković (na poeziju Desanke Maksimović) i Kamena uspavanka Ivana Jevtića (na poeziju Stevana Raičkovića), zatim stav Preporod iz ciklusa Pet pesama Stefana Malarmea i Sonata za flautu i klavir u Es-duru, op. 18, Vlastimira Trajkovića, kao i Mesijanova kompozicija Crni kos za flautu i klavir.


MUZIKOLOG NEMANJA SOVTIĆ KONCIPIRAO JE PROGRAM NA NAČIN KOJI JE OMOGUĆIO DA SE DELA SAGLEDAJU U KONTEKSTU MESIJANOVOG UMETNIČKOG I PEDAGOŠKOG UTICAJA.


Ovakav koncept programa bio je izuzetno zanimljiv za slušanje. Publika je imala priliku da srpske kompozitore doživi u kontekstu koji je omogućio da njihova muzika pokaže svoje distinktivne crte – kako one proizašle iz ličnih inspiracija, tako i one oblikovane Mesijanovim uticajem. Otvorenost Mesijanovog muzičkog izraza reflektovala se i na njegov pedagoški rad, a tragovi tog uticaja mogli su se čuti u kompozicijama izvedenim na koncertu. Njihova unutrašnja raznovrsnost i inovativnost pokazale su tendenciju ka proširivanju muzičkih granica i istraživanju lucidnih zvučnih prostora izvan ustaljenih akademskih okvira. Kompozicije su publici pružile bogatstvo boja, ritmičkih i melodijskih invencija, kao i razigrane formalne obrasce. Najizraženiji primeri toga su Radić i Trajković.


IZVOĐAČI SU INTERPRETIRALI PROGRAM SA POSVEĆENOŠĆU, IZRAŽAJNOŠĆU I STILSKOM DOSLEDNOŠĆU.


Izvođači – sopran Radoslava Vorgić Žuržovan, flautista Petar Popović i pijanistkinja Nevena Sovtić – interpretirali su program sa posvećenošću, izražajnošću i stilskom doslednošću. Radoslava Vorgić Žuržovan istakla se čistim i jasnim pevanjem, mekim vokalom, pažljivo oblikovanim kako bi dočarao različite muzičke karaktere. U Radićevim vrcavim i koloraturnim pesmama zvučala je lepršavo, dok je u delima Mirjane Živković i Ivana Jevtića ispoljila postojanost, interpretativnu promišljenost i vokalnu prodornost. Njene vokalne boje bile su u skladu sa poetskim sadržajem pesama i vokalnim pokretima.

Flautista Pavle Popović interpretirao je Trajkovićevu opsežnu Sonatu karakterno, sa izraženim osećajem za kontraste ove kompleksne i poetične kompozicije. Uspešno je istakao suptilne, meditativne delove u kontrastu sa ritmičkim zamasima. Sličan pristup doneo je i u izvođenju Mesijanovog Crnog kosa, dela koje flauti poverava ulogu oponašanja pevanja ove ptice – tehnički i interpretativno izuzetno zahtevnog zadatka.


PUBLIKA JE IMALA PRILIKU DA SRPSKE KOMPOZITORE DOŽIVI U KONTEKSTU KOJI JE OMOGUĆIO DA NJIHOVA MUZIKA POKAŽE SVOJE DISTINKTIVNE CRTE.


Nevena Sovtić bila je oslonac celokupnog ansambla, pokazujući kako preciznost, muzikalnost i izražajna pratnja mogu doprineti celovitosti izvođenja. Njena sposobnost da se besprekorno sjedini sa kolegama bila je ključna za uspeh koncerta, omogućivši slušaocima da dožive suštinu ovog brižljivo oblikovanog programa.

Previous
Previous

Aleksandar Malofejev – očaravajuća muzikalnost i virtuoznost na klaviru

Next
Next

Istorijski trenutak: Premijera Koncerta za alt-saksofon Petra Stojanovića u izvođenju Milana Savića i Beogradske filharmonije